12. Швидкість руху

12.1. Під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.

Коментар експертаКоментарі користувачів (0)

Вибір водієм безпечної швидкості руху транспортного засобу є основою створення безпечних умов руху цього транспортного засобу. Під час вибору безпечної швидкості руху на водія покладається відповідальність, яка зобов’язує його контролювати дорожню обстановку, особливості перевезення вантажів і пасажирів, а також справність транспортного засобу. Слід пам’ятати, що існує кілька видів обмеження швидкісного режиму руху транспортних засобів: встановлені максимальні швидкості руху та додаткові обмеження у швидкості під час руху.

Так, перший вид встановлює максимально допустимі швидкості руху на певних ділянках доріг або на територіях (населений пункт, дорога для автомобілів, автомагістраль тощо), а також для окремих категорій транспортних засобів (наведених у пунктах 12.4, 12.5, 12.6, 12.7 даних Правил), рух з більшою швидкістю, ніж та, що встановлена, може спровокувати виникнення дорожньо-транспортної пригоди. Такий рух контролюється поліцейськими, які в разі, якщо водій перевищив встановлену швидкість руху менш ніж на 20 км/год, можуть провести з ним бесіду про можливі наслідки, пов’язані з таким перевищенням, або у випадках, якщо водій перевищив швидкість більше ніж на 20 км/год (див. ст. 122 ч. 1 КУпАП), а також більше ніж на 50 км/год (див. ст. 122 ч. 3 КУпАП), можуть скласти протокол про адміністративне правопорушення.

Другий вид обмеження пов’язаний з небезпекою руху на окремих ділянках проїзної частини і найчастіше позначається спеціальними дорожніми знаками: 3.29 «Обмеження максимальної швидкості» і 3.31 «Зона обмеження максимальної швидкості». Перевищувати швидкості, зазначені на знаках, категорично заборонено Правилами дорожнього руху, тому тим самим Кодексом про адміністративні правопорушення (ст. 122 ч. 1) передбачені штрафні санкції за порушення вимог дорожніх знаків і дорожньої розмітки.

Задати питання викладачу

12.2. У темну пору доби та в умовах недостатньої видимості швидкість руху повинна бути такою, щоб водій мав змогу зупинити транспортний засіб у межах видимості дороги.

Коментар експертаКоментарі користувачів (2)

У темну пору доби і в умовах недостатньої видимості водії та інші учасники дорожнього руху, рухаючись в межах проїзної частини, можуть стати учасниками ДТП, тому їм приписана низка заходів, яких вони зобов’язані дотримуватися, щоб уникнути ймовірності його виникнення.
Так, водії зобов’язані, рухаючись якнайближче до правого краю проїзної частини, підтримувати таку швидкість руху, за якої вони здатні зупинити свій транспортний засіб без зіткнення з перешкодою, що зненацька виникла перед транспортним засобом.
Інші учасники дорожнього руху, що знаходяться в межах проїзної частини або поруч із нею, зобов’язані позначити себе спеціальними світлоповертальними елементами, а свої транспортні засоби ліхтарями: позаду червоного, спереду білого, а збоку жовтогарячого кольору.

Задати питання викладачу (в обговоренні 2 коментарів)

12.3. У разі виникнення небезпеки для руху або перешкоди, яку водій об’єктивно спроможний виявити, він повинен негайно вжити заходів для зменшення швидкості аж до зупинки транспортного засобу або безпечного для інших учасників руху об’їзду перешкоди.
ПДР: у разі виникнення небезпеки для руху

Коментар експертаКоментарі користувачів (0)

Дорожньо-транспортна обстановка в процесі пересування учасників дорожнього руху постійно змінюється, тому з метою підвищення безпеки дорожнього руху Правилами передбачена вимога про негайне зниження швидкості руху транспортного засобу аж до повної його зупинки. Якщо водій усвідомлює, що зниження швидкості не поліпшить дорожньо-транспортної обстановки, йому дозволено здійснити додатковий маневр – об’їзд перешкоди, з дотриманням заходів безпеки.
У разі виникнення перешкоди або небезпеки для руху не рекомендується збільшення швидкості транспортного засобу, оскільки такі заходи можуть погіршити ситуацію, що виникла.

Задати питання викладачу

12.4. У населених пунктах рух транспортних засобів дозволяється із швидкістю не більше 50 км/год.

ПДР: рух ТЗ в населених пунктах

Коментар експертаКоментарі користувачів (0)

У населених пунктах організований інтенсивний дорожній рух, що вимагає підвищеної уваги до забезпечення безпеки на проїзній частині, тому в таких місцях на всіх ділянках доріг (крім житлових зон і територій підприємств) встановлено максимально допустиме обмеження швидкості руху в 50 км/год. Дане обмеження встановленої максимальної швидкості руху вводиться знаком 5.45 «Початок населеного пункту» і скасовується знаком 5.46 «Кінець населеного пункту».

Якщо початок населеного пункту позначений знаком 5.47, то порядок руху визначається вимогами пункту 12.6 цих Правил, а правила зупинки та стоянки в населеному пункті не діють.

Задати питання викладачу

12.5. У житлових і пішохідних зонах швидкість руху не повинна перевищувати 20 км/год.

ПДР: рух ТЗ в житлових і пішохідних зонах

Коментар експертаКоментарі користувачів (0)

Даний пункт Правил дорожнього руху спрямований на забезпечення безпеки руху в місцях, де перевагу в русі мають пішоходи, тому для транспортних засобів у житлових зонах, на дворових територіях і у пішохідних зонах (позначених знаком 5.33 «Пішохідна зона») встановлена максимальна швидкість руху в 20 км/год.

Рухаючись такими зонами, водії зобов’язані бути більш уважними, оскільки в таких місцях не виключена поява дітей дошкільного та шкільного віку, які часто не усвідомлюють того, що своїми діями вони можуть спровокувати виникнення аварійної обстановки. Порядок руху житловою та пішохідною зонами визначений окремим пунктом Правил дорожнього руху (див. п. 26 цих Правил).

Задати питання викладачу

12.6. Поза населеними пунктами на всіх дорогах та на дорогах, що проходять через населені пункти, позначені знаком 5.47, дозволяється рух із швидкістю:

Коментар експертаКоментарі користувачів (0)

Поза межами населених пунктів на дорогах для руху транспортних засобів встановлені інші максимальні швидкості руху, тому водії під час вибору безпечної швидкості руху зобов’язані враховувати низку факторів (масу транспортного засобу, його технічний стан, стан малюнка протектора шин, режими і умови руху), які безпосередньо впливають на дорожньо-транспортну обстановку.

а)автобусам (мікроавтобусам), що здійснюють перевезення організованих груп дітей, легковим автомобілям з причепом і мотоциклам – не більше 80 км/год;

Коментар експертаКоментарі користувачів (0)

Транспортні засоби, зазначені в даному пункті Правил, є джерелом підвищеної небезпеки, що зобов’язує водіїв, які керують ними, дотримуватися низки запобіжних заходів під час руху в загальному потоці транспортних засобів, тому Правилами встановлене обмеження їхньої максимальної швидкості руху – 80 км/год.

Задати питання викладачу

б)транспортним засобам, якими керують водії із стажем до 2 років, – не більше 70 км/год;

Коментар експертаКоментарі користувачів (0)

Водії, які закінчили курси водіння і мають стаж водіння менше 2 років, не володіють достатніми навичками керування транспортним засобом, тому для них встановлене обмеження максимальної швидкості руху транспортного засобу, не більше 70 км/год.

Слід зазначити, що знак обмеження максимальної швидкості руху «70 км/год» повинен бути встановлений ззаду ліворуч на механічному транспортному засобі, яким керує водій зі стажем до 2 років (див. п. 30.3 і) даних Правил), з метою інформування водіїв транспортних засобів, що наближаються ззаду, про недосвідченість водія. Перевищувати зазначену швидкість на знаку 3.29, встановленому ззаду ліворуч на механічному транспортному засобі, заборонено, навіть якщо за кермо сів водій, стаж якого більше 2 років.

Задати питання викладачу

в)вантажним автомобілям, що перевозять людей у кузові, та мопедам – не більше 60 км/год;

Коментар експертаКоментарі користувачів (0)

Перевезення людей у кузові вантажного автомобіля заборонене, як виняток допускається перевезення осіб, які досягли 16-річного віку, якщо кузов обладнаний спеціальними місцями, тому для даної категорії транспортних засобів встановлене обмеження максимальної швидкості руху в 60 км/ год незалежно від кількості пасажирів, яких перевозять.

Задати питання викладачу

г)автобусам (за винятком мікроавтобусів) – не більше 90 км/год;

Коментар експертаКоментарі користувачів (0)

Автобуси є засобами перевезення людей, які мають право відповідно до Конституції України на забезпечення власної безпеки, тому Правилами дорожнього руху встановлені обмеження максимальної швидкості руху автобусів – 90 км/год, незалежно від кількості пасажирів, яких перевозять.

Слід зазначити, що до автобусів належать транспортні засоби, які призначені для перевезення пасажирів у кількості більше 8 пасажирів. Транспортні засоби, які можуть перевозити від 9 до 16 пасажирів, називаються мікроавтобусами, на них поширюються загальні встановлені обмеження максимальної швидкості руху, викладені у п. 12.6 г).

Задати питання викладачу

ґ)іншим транспортним засобам: на автомобільній дорозі, що позначена дорожнім знаком 5.1 – не більше 130 км/год., на автомобільній дорозі з окремими проїзними частинами, що відокремлені одна від одної розділювальною смугою – не більше 110 км/год., на інших автомобільних дорогах – не більше 90 км/год.

ПДР: швидкість руху ТЗ

Коментар експертаКоментарі користувачів (5)

Слід зазначити, що на дорогах, позначених знаком 5.1 «Автомагістраль» або 5.3 «Дорога для автомобілів», мінімальна швидкість руху становить 40 км/год, тому зупинка і стоянка на узбіччі поза спеціальними місцями на цих дорогах заборонені.

Тракторам та іншим самохідним машинам і механізмам, а також гужовим візкам (саням) і велосипедам заборонений рух дорогами, позначеними знаком 5.1 «Автомагістраль» або 5.3 «Дорога для автомобілів».

Забороняється також рух пішоходів автомагістраллю і дорогою для автомобілів поза спеціальною доріжкою, позначеною знаками 4.13 «Доріжка для пішоходів», 4.14 «Доріжка для пішоходів і велосипедистів» або 4.12 «Доріжка для велосипедистів».

Задати питання викладачу (в обговоренні 5 коментарів)

12.7. Під час буксирування швидкість не повинна перевищувати 50 км/год.

Коментар експертаКоментарі користувачів (0)

Під час буксирування одного транспортного засобу іншим безпека дорожнього руху залежить від швидкості буксирування і методу буксирування, тому з метою забезпечення безпеки дорожнього руху встановлене обмеження максимальної швидкості руху під час буксирування – 50 км/год.
Враховуючи те, що на автомагістралі і дорозі для автомобілів буксирування не заборонене, треба думати, що на таких дорогах може здійснюватися буксирування одного транспортного засобу іншим зі швидкістю не нижче 40 км/год і не вище 50 км/год.

Задати питання викладачу

12.8. На ділянках доріг, де створені дорожні умови, що дають можливість рухатися з більш високою швидкістю, за погодженим з уповноваженим підрозділом Національної поліції рішенням власників доріг або органів, яким передано право на утримання таких доріг, дозволена швидкість руху може бути збільшена шляхом встановлення відповідних дорожніх знаків.

ПДР: допустима дозволена швидкість

Коментар експертаКоментарі користувачів (0)

Збільшення дозволеної швидкості руху транспортних засобів не поширюється на транспортні засоби, які відповідно до технічної характеристики або внаслідок особливих вимог до них не мають права рухатися з більшою швидкістю. До таких транспортних засобів належать засоби, зазначені у пунктах 12.6. а) 12.6. б), 12.6. в), 12.6. г), а також у пункті 12.7 цих Правил. Транспортні засоби, зазначені в даних пунктах Правил дорожнього руху, не мають права перешкоджати руху транспортних засобів, що рухаються з більшою швидкістю.

Задати питання викладачу

12.9.Водієві забороняється:

а)перевищувати максимальну швидкість, визначену технічною характеристикою даного транспортного засобу;

ПДР: забороняється перевищувати максимальну швидкість

Коментар експертаКоментарі користувачів (0)

Перевищення максимальної швидкості руху, визначеної технічними характеристиками транспортного засобу, може спричинити виникнення дорожньо-транспортної ситуації, яка призведе до зниження безпеки дорожнього руху, тому перевищувати цю швидкість транспортним засобам заборонено.

Задати питання викладачу

б)перевищувати максимальну швидкість, зазначену в пунктах 12.4, 12.5, 12.6, 12.7, на ділянці дороги, де встановлено дорожні знаки 3.29, 3.31, або на транспортному засобі, на якому встановлено розпізнавальний знак відповідно до підпункту «и» пункту 30.3 цих Правил;

Коментар експертаКоментарі користувачів (4)

Слід пояснити, що даний пункт Правил дорожнього руху розрахований на випадки, коли додаткові обмеження в швидкості під час руху, встановлені знаком 3.29 або 3.31, вище встановленої максимальної швидкості руху транспортних засобів, зазначених у пунктах 12.4, 12.5, 12.6, 12.7. Водії, які не можуть рухатися з максимальною швидкістю, зазначеною на знаках 3.29 або 3.31, зобов’язані рухатися якомога ближче до правого краю проїзної частини. Перевищувати додаткові обмеження швидкості руху, встановлені знаками 3.29 або 3.31, заборонено.

Задати питання викладачу (в обговоренні 4 коментарів)

в)перешкоджати іншим транспортним засобам, рухаючись без потреби з дуже малою швидкістю;

Коментар експертаКоментарі користувачів (0)

Рухатися зі швидкістю, меншою за швидкість транспортного потоку, водіям транспортних засобів забороняється, оскільки такий рух знижує пропускну здатність проїзної частини і може призвести до виникнення дорожньо-транспортної пригоди. Якщо транспортний засіб не може з якихось причин їхати зі швидкістю потоку, він має рухатися якомога ближче до правого краю проїзної частини, а під час руху дорогою з однією смугою для руху в кожному напрямку і суцільною лінією розмітки 1.1 посередині проїзної частини водії зобов’язані періодично зупинятися на узбіччі у дозволених місцях, щоб пропустити транспортний потік, що накопичився позаду них.

Задати питання викладачу

г)різко гальмувати (крім випадків, коли без цього неможливо запобігти дорожньо-транспортній пригоді).

Коментар експертаКоментарі користувачів (0)

Різке гальмування транспортних засобів є небезпечним маневром, особливо під час під’їздів до регульованих перехресть і під час руху в суцільному транспортному потоці, тому, перш ніж різко загальмувати, необхідно оцінити положення транспортного засобу, що рухається позаду, і можливість його водія зупинитися без застосування екстреного гальмування, а також оцінити технічну можливість зупинити свій транспортний засіб без наїзду і зіткнення з перешкодою, що виникла зненацька на проїзній частині.

Задати питання викладачу

12.10. Додаткові обмеження дозволеної швидкості руху можуть вводитися тимчасово і постійно.

 При цьому разом із знаками обмеження швидкості руху 3.29 та/або 3.31 обов’язково додатково встановлюються відповідні дорожні знаки, які попереджають про характер небезпеки та/або наближення до відповідного об’єкта. У разі коли дорожні знаки обмеження швидкості руху 3.29 та/або 3.31 встановлені з порушенням визначених цими Правилами вимог щодо їх введення чи з порушенням вимог національних стандартів або залишені після усунення обставин, за яких їх було встановлено, водій не може бути притягнений до відповідальності згідно із законодавством за перевищення встановлених обмежень швидкості руху.

3.29 «Обмеження максимальної швидкості»
3.31 «Зона обмеження максимальної швидкості»
ПДР: дорожні знаки, які попереджають про характер небезпеки
Задати питання викладачу

12.10-1. Обмеження дозволеної швидкості руху (дорожні знаки 3.29 та/або 3.31 на жовтому фоні) вводяться тимчасово виключно:

а)у місцях виконання дорожніх робіт;

Задати питання викладачу

б)у місцях проведення масових або спеціальних заходів;

Задати питання викладачу

в)у випадках, пов’язаних із стихійними (погодними) явищами.

Задати питання викладачу

12.10-2.Обмеження дозволеної швидкості руху вводяться постійно виключно:

а)на небезпечних ділянках доріг та вулиць (небезпечні повороти, ділянки з обмеженою видимістю, місця звуження дороги тощо);

Задати питання викладачу

б)у місцях розміщення наземних нерегульованих пішохідних переходів;

Задати питання викладачу

в)у місцях розташування стаціонарних постів Національної поліції;

ПДР: обмеження максимальної швидкості
Задати питання викладачу

г)на ділянках доріг (вулиць), прилеглих до території дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів, дитячих оздоровчих таборів.

Задати питання викладачу