Автомобільна шина - конструкція, розміри, сезонність.

Автомобільне колесо - не така проста конструкція, як може здатися. Воно першим приймає на себе всі удари від нерівностей дорожнього покриття, попадання в ями, наїзду на сторонні предмети, бордюри і т.д. Воно розганяє автомобіль і гальмує його, воно ж забезпечує керованість і збереження заданої водієм траєкторії. Колеса працюють і в спеку, і в мороз, по асфальту і бездоріжжю. І ми дуже хочемо, щоб в будь-яких умовах колеса служили нам вірою і правдою. Складно переоцінити важливість коліс - це альфа і омега всього процесу руху, а шина - найважливіша частина будь-якого колеса.

Для того, щоб успішно справлятися з перерахованими вище завданнями, шини повинні мати постійний надійний контакт з дорожнім покриттям, зберігати певний тиск повітря всередині колеса і мати достатню еластичність, щоб автомобіль не перетворювався в погано керований костоламний пристрій.Конструкція сучасної автомобільної шини це, без перебільшення, шедевр технічної думки не одного покоління вчених і інженерів. Якщо ще не так давно, в 70-ті - 80-ті роки минулого століття всередині шини обов'язково знаходилася гумова камера, яку і надували повітрям до потрібного тиску, то сьогодні на легкових автомобілях шини з камерами практично не використовуються, їх витіснили шини з написом TUBELESS - безкамерні. Тобто сама шина виконує роль тої судини, в яку ми накачуємо повітря. Вона герметично притискається по колу до закраїни диска і тримає тиск.

Що дає таке нововведення, крім економії гуми на виробництво камер? Плюсів досить багато:

1. Зменшується вага колеса і поліпшується розподіл ваги по колу (балансування);

2. Знижується в рази ймовірність проколу. Дуже часто пробивший шину наскрізь цвях або шуруп, яких на дорозі повнісінько, залишившись стирчати в товщі гуми, взагалі не призводить до зниження тиску, водій може не помічати його присутності дні, тижні, місяці. 

3. Найголовніше! Пробита цвяхом камера (на рис. знизу праворуч) спускала за лічені секунди, автомобіль різко тягнуло в сторону. Якщо ж водій не встигав вчасно зупинитися, шину, що спустила, "жував" диск до повної непридатності - іноді її доводилося викидати. Безкамерна шина (на рис. знизу зліва) спускає дуже повільно і, найчастіше, ми виявляємо колесо спущеним після стоянки. Але, навіть, якщо це станеться в русі, часу буде набагато більше.Таким чином, перехід на безкамерні шини дав нам цілий ряд переваг і майже не дав недоліків. Про ціну говорити не будемо - немає бази для порівняння, легкові шини під камеру не випускають вже досить давно. До речі, при гострій необхідності ніхто не заважає нам поставити камеру всередину безкамерної шини. А з недоліків "безкамерки" можна відзначити лише те, що при її монтажі / демонтажі на диск потрібно бути дуже обережним, щоб не пошкодити бортове кільце - будь-які надриви на ньому ведуть до втрати герметичності. Але це дуже невеликий нюанс, оскільки самостійно ніхто ці шини на диск, як правило, не натягує, а верстати в точках шиномонтажу бортові кільця не рвуть.

Інший конструктивний аспект. За часів камерних шин багато покришок мали діагональне плетіння каркаса (то, що на верхньому фото позначено, як нитки корду), тепер, вже більше 30 років, легкові шини випускаються з радіальним укладанням кордових ниток (насправді це найтонший металевий дріт). І маркується така шина, відповідно, буквою R і словом RADIAL.

Давайте розшифруємо таємничий ряд символів, що позначають розмірність і допустимі навантаження шини на прикладі одного колеса:- 205-ширина протектора шини в мм;

- 55 - висота профілю в % від ширини. В даному випадку - 55% від 205 = 112,75 мм;

- R - радіальна;

- 16 - зовнішній діаметр диска в дюймах, 16 "= 40.64 см;

- 91 - індекс навантаження (береться з таблиці індексів - Google в допомогу), 91 = 615 кг / колесо - максимальна вага автомобіля 4х615 = 2460 кг;

- V - індекс швидкості (така ж таблиця в Google), V = 240 км / год - це максимальна швидкість, на яку розрахована шина.


** У деяких випадках після діаметра диска перед індексом навантаження може бути присутня буква С - від англ. CARGO - вантажний. Це позначення шин для легковантажних автомобілів та мікроавтобусів. На легкові авто такі шини ставити не рекомендується. **


Крім основного ряду параметрів, шина містить ще величезну кількість іншої, інформації. Більша її частина нам не потрібна, але на деякі речі хочу звернути вашу увагу. Про всяк випадок, для особливо допитливих, перерахуємо все:позиції 1 - 5 і 20 ми вже розглянули вище.

- 6 - Посилена шина, шина несе підвищене навантаження;

- 7 - Inside / Outside - позначення сторони (внутрішня / зовнішня) для шин з асиметричним малюнком протектора;

- 8 - Країна-виробник;

- 9 - Назва моделі;

- 10 - Шина розроблена для їзди в бруд і сніг, вказують на зимових або всесезонних шинах;

- 11 - Покажчик зносостійкості шини (100 - норма, більше 100 - підвищений);

- 12 - Умовні позначення складу гумової суміші і корду;

- 13 - Стрілка вказує напрямок обертання шини, використовується при направленому і асиметричному протекторі. Повертати в зворотну сторону не можна;

- 14 - Індекс термоустойчивости шини (А- високий, B - середній, C - низький);

- 15 - Безкамерна;

- 16 - Країна в якій проходять випробування нові моделі шин;

- 17 - Max Load - Максимальна вагова навантаження на шину;

- 18 - Бренд виробника;

- 19 - Індекс зчеплення на мокрій дорозі (А - високий, B - середній, C - низький);

- 21 - Дата виробництва.


** При купівлі комплекту або пари дуже бажано, щоб дата виробництва у всіх шин збігалася, тоді це буде повноцінний комплект. **Навіщо? А тому, що у кожної шини є один показник, який при її виробництві неможливо запрограмувати - бічна жорсткість. І у шин з різних партій вона може істотно відрізнятися через різницю сировини і комплектуючих. У цьому випадку ваш автомобіль буде відчутно тягнути в сторону. Але пред'явити претензії продавцю або виробнику не вийде - обидві шини будуть кондиційним, без шлюбу, просто кожної з них потрібна інша пара, зі своєї партії. Так, не дивуйтеся, так іноді буває. Тому звертайте увагу на дату виробництва.


А ось деякі додаткові написи і позначення:


All seasons; Any weather; All weather -всесезонная шина;

Winter -зимова шина;

піктограма "сніжинка" - шини можна використовувати в суворих зимових умовах;

aqua / water; aquatred / aqua contact; піктограма "парасолька" - дощова шина, шина була розроблена з поліпшеними характеристиками для їзди в мокру погоду;

Road + Winter (R + W) - дорога + зима (універсальна шина);

FR / MFS - шина із захистом диска від удару об бордюр;

SUV - шина, розроблена для повнопривідних автомобілів;

Цього, думаю, більш, ніж достатньо.


Тепер про сезонність шин.

Ви вже зрозуміли, ознайомившись з маркуванням, що шини діляться на літні, зимові та всесезонні. Які принципові відмінності у них є? Чи можна влітку їздити на зимових шинах і навпаки? Навіщо потрібні літні і зимові, якщо є всесезонні? Давайте шукати відповіді на ці питання.Принципова відмінність літніх шин від зимових полягає навіть не в малюнку протектора і не в його висоті, хоча і ця різниця видна неозброєним оком:

Головна відмінність - склад гуми, з якої зроблена шина.


Літні - жорсткіші, розраховані на менший опір коченню, як наслідок, менша витрата палива, акустичний комфорт (менше шумлять на високій швидкості).


Зимові - мають в своєму складі набагато більший відсоток натурального каучуку, набагато м'якше літніх і, головне, зберігають еластичність при мінусових температурах, не втрачаючи зчіпних властивостей. Зчеплення з дорожнім покриттям істотно краще, ніж у літніх, через велику кількість дрібних ламелей по всьому протектору. Малюнок протектора (він створюється комп'ютерним моделюванням) повинен сприяти гарному самоочищенню при русі по сніговій каші.


Висновок 1. Переходити з літніх шин на зимові потрібно не за фактом утворення заметів, а по температурному показнику - при стійкій температурі нижче 8 градусів (це фактично збігається з початком опалювального сезону в більшості регіонів). Зворотня зміна шин - відповідно, при +8 і вище в середньодобовому вимірі.


Висновок 2. Взимку на літніх шинах їздити не можна. Влітку на зимових теж небажано - вони не люблять сильного нагріву, "пливуть" на дорозі, дуже швидко зношуються і пристойно підвищують витрату палива.


Всесезонна шина:За малюнком протектора всесезонної шини видно - він не зовсім літній і не зовсім зимовий, дійсно, щось середнє. Думаю, кожному зрозуміло, що ніяка шина не може бути взимку і влітку однаково хорошою. Однаково поганою - так, але тоді для кого вони? Такі шини можна використовувати на повнопривідних автомобілях в тій кліматичній зоні, де зимова температура не опускається нижче 5 -7 градусів морозу. При більшому морозі вони дубіють і автомобіль серйозно страждає в плані керованості, стійкості і, головне, гальмування. Чому саме на повнопривідних? Та тому, що повний привід частково компенсує знижений зчеплення з дорогою при розгоні і гальмуванні в ожеледицю.


Провідні виробники шин поступово прибирають з модельного ряду всесезонні моделі. Але, справедливості заради, відбувається це не тільки, і не стільки, через їх споживчі якості, скільки з бажання продати кожному з нас два комплекти шин замість одного. А, крім шин, потрібні ще й диски, щоб зберігати колеса в зібраному стані, оскільки послуги шиномонтажу по сезонному перевзуванню ой, як кусаються. Ну, і плюс величезні черги на цю процедуру ... Куди приємніше в будь-який зручний час зняти літні колеса і тут же на їх місце поставити зимові.

Коментарі •
user-photo
Завантаження