I. Де вимірюють швидкість


Здавалося б, просте питання - а що таке швидкість? Насправді багато водіїв не усвідомлюють значення цього слова. Відмінна тачка, потужний двигун, чому б не розігнатися з вітерцем?

На практиці такий вітерець не завжди приносить задоволення. Щорічно в нашій країні близько 35 відсотків дорожніх аварій відбувається через перевищення швидкості. Наслідки, як правило, вельми тяжкі!

Подібне явище спостерігається й в інших країнах. Понад 50 відсотків дорожніх аварій з літальним фіналом відбувається на швидкості понад 100 км/год. Причому, зі збільшенням швидкості зростає тяжкість наслідків і шкоди. Так при швидкості 60 км/год на сотню учасників ДТП припадає двадцять постраждалих, а при швидкості 120 км/год - в чотири рази більше.

Якщо швидкість руху збільшити на 40 км/год по відношенню до середньої, то ймовірність виникнення дорожньої пригоди зросте в десять разів. Це і зрозуміло, водій повинен обганяти всіх, хто рухається повільніше за нього. При цьому виграш у часі виявляється просто нікчемним. Всього три хвилини виграє водій на кожні 10 км дороги, збільшивши швидкість з 60 до 100 км/год. І цей виграш неможливо порівняти з ймовірними наслідками!

Тому, перед початком надання правових лайфхаків в питанні перевищення дозволеної швидкості руху, хочу озвучити основне гасло безаварійних водіїв:

- Ніколи не літай по дорозі швидше за свого ангела-охоронця!

Переходжу до теми курсу.

Говорячи про швидкість руху транспортних засобів і відповідальність водія за її перевищення, треба відокремити три питання - де вимірюють, чим вимірюють і як?

Почнемо з першого - де вимірюють.

Поясню на прикладі реальних історій, що трапилися з водіями, дододавши до них коментарі. Головне, що ви маєте розуміти - поліція вимірює швидкість в місцях, де водії найчастіше порушують. Як рибалки - вудку закидають там, де риба клює частіше.

Історія перша.

1.Рухаючись по дорозі водій побачив на придорожньому стовпчику три дорожніх знака, розташованих один над одним - вгорі "Обгін заборонено", під ним "Обмеження максимальної швидкості" і ще нижче - Табличка 7.2.1 до цих знаків.

Водій напружився, згадуючи Правила, і десь з глибини свідомості і зорової пам'яті спливло:

- Табличка 7.2.1 позначає довжину небезпечної ділянки, позначеної попереджувальними знаками, або зону дії заборонних та інформаційно-вказівних знаків.

Герой історії швидкість скинув, від обгону утримався, але за розташованим неподалік перехрестям трохи розгубився. А що далі? З одного боку він пам'ятав, що знаки діють до найближчого перехрестя. З іншого, табличка вказує зону дії заборонних знаків - 5 км. І на який із знаків поширюється дія цієї таблички - на обидва, або той, під яким її встановлено?

Що робити? Збільшувати швидкість, або повзти далі? Обганяти, чи не обганяти? Сумніви підкріплювалися миготінням фар зустрічних автомобілів, що натякало на присутність попереду патрульної поліції.

Коментар:

При вивченні Правил дорожнього руху наш водій вочевидь не придав значення останньому реченню в наведеній вище нормі Правил, або не розібрався в його значенні. Видокремлюю цей момент:

- У разі застосування разом із заборонними знаками таблички зменшують зону їх дії.

Водій мучився. Як зменшують, куди зменшують, якщо в тих же Правилах чітко сказано - таблички позначають зону дії заборонних знаків? Де ця зона, звідки починається і де закінчується?

Давайте розберемося.

В пункті 12.10 Правил дорожнього руху є дуже цікаве речення, на яке не тільки учні автошкіл, а й досвідчені водії мало звертають увагу. Воно міститься в останньому абзаці:

-У разі коли дорожні знаки обмеження швидкості руху - Знак 3.29 та/або Знак 3.31 встановлені з порушенням визначених цими Правилами вимог щодо їх введення чи з порушенням вимог національних стандартів або залишені після усунення обставин, за яких їх було встановлено, водій не може бути притягнений до відповідальності згідно із законодавством за перевищення встановлених обмежень швидкості руху.

ПАМ'ЯТАЙТЕ, водія не можна притягнути до відповідальності за перевищення швидкості, якщо знаки обмеження швидкості встановлені з порушенням вимог Правил або національних стандартів!

От з правилами все зрозуміло, але про які стандарти тут йдеться?

Знайомтесь, національний стандарт ДСТУ 4100:2014 "Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування". Його положення поширюються на всі дорожні знаки, призначені для інформування учасників дорожнього руху щодо умов і режимів руху на автомобільних дорогах і вулицях згідно з Правилами дорожнього руху, а також правила їх застосування на всіх дорогах, що експлуатують та будують.

10-й розділ стандарту є найбільш важливим, оскільки містить конкретні вимоги до кожного дорожнього знаку: де, коли і як застосовується. І що ж ми бачимо? Читаємо уважно пункт 10.9.5:

-Табличку Табличка 7.2.1 "Зона дії" потрібно застосовувати… із заборонними знаками - Знак 3.20 , Знак 3.25 , Знак 3.27 і Знак 3.33 для зазначення зони дії знаків. Зона дії знаків, зазначена на табличці, не повинна сягати далі зони, передбаченої п. 10.5.36...

ПАМ'ЯТАЙТЕ, порядок застосування дорожніх знаків не передбачає використання Табличка 7.2.1 із заборонним - Знак 3.29 . Але тут є нюанс, про який розповім далі.

Згаданий в стандарті пункт 10.5.36 того ж стандарту обумовлює зону дії дорожніх знаків дещо ширше, ніж Правила дорожнього руху, і виглядає наступним чином:

"Дія знаків 3.1—3.15, 3.19—3.21, 3.25, 3.27, 3.29, 3.33—3.37 поширюється від місця встановлення до найближчого перехрестя за знаком, а в населеному пункті у разі відсутності перехресть — до кінця населеного пункту. Дія знаків не переривається в місцях виїзду з прилеглих до дороги територій і в місцях перехрещення (прилягання) польових, лісових та інших доріг без покриття, перед якими не встановлені знаки пріоритету. 

Зазначені знаки повинні бути повторно встановлені після закінчення населеного пункту або безпосередньо за перехрестям у разі необхідності збереження обмежень, уведених знаком, установленим відповідно до перехрестя або кінця населеного пункту. 

У разі необхідності зону дії знаків допускають зменшувати… для знаків - Знак 3.25 , Знак 3.27 і Знак 3.29 - установленням у кінці зони їх дії відповідно знаків - Знак 3.26 , Знак 3.28 і Знак 3.30 або використанням таблички - Табличка 7.2.1 (якщо зона дії не перевищує 100 м). Зону дії знака - Знак 3.29 допускають зменшувати установленням знака - Знак 3.29 з іншим значенням максимальної швидкості руху…". 

ПАМ'ЯТАЙТЕ! Стандартом не передбачено використання таблички - Табличка 7.2.1 для збільшення зони дії дорожніх знаків - Знак 3.25 та Знак 3.29 . Тільки для зменшення, якщо дію знаків треба припинити до найближчого перехрестя, або до виїзду з населеного пункту, в якому немає перехресть. При цьому зона дії, зазначена на табличці - Табличка 7.2.1 , не може перевищувати 100 метрів.

Тому у згаданій ситуації розгублений водій повинен був зменшити швидкість і утриматися від обгону, але лише до найближчого перехрестя. За перехрестям швидкість можна було збільшувати, і на обгін можна йти, якщо там немає повторних знаків.

Трохи відходячи від теми, хочу звернути увагу - з 1 листопада 2021 року на зміну згаданого стандарту ДСТУ 4100:2014 прийде новий - ДСТУ 4100:2021. Наведені вище норми стандарту збережуться повністю. Зміниться лише нумерація пунктів.

А чи можуть, запитаєте ви, встановлювати знаки всупереч вимогам стандарту?

Не можуть!

Установленням дорожніх знаків займаються дорожні служби на підставі відповідних рішень власників дороги. Стаття 140 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає відповідальність дорожників за порушення стандартів при утриманні доріг. Штраф складає 1020 грн.

Якщо при цьому виникне аварійна обстановка, або транспортний засіб буде пошкоджено, посадовій особі дорожньої служби буде загрожувати адміністративний арешт на строк від 5 до 10 діб.

Стежити за дорожніми знаками щодо їх відповідності вимогам Правил і стандартів повинна патрульна поліція.

А ми переходимо до наступної історії.

2.Рухаючись дорогою поза межами населеного пункту і насолоджуючись лісовими пейзажами, за черговим поворотом водій побачив невеликі будови. Оскільки знака - Знак 5.45 з назвою населеного пункту він не побачив, швидкість скидати не став. Яким ж було здивування, коли його зупинив поліцейський і звинуватив у перевищенні швидкості в населеному пункті. Адже знака ще не було! А поліцейський стверджує, що був.

У пошуках істини наш герой вирішив знайти фатальний знак. І знайшов, приблизно за кілометр до населеного пункту, в місці свого милування лісовими красотами.

Коментар:

Подібні ситуації зустрічається досить часто, і в даному випадку поліцейський необгрунтовано покарав водія. Національним стандартом ДСТУ 4100:2014 (пункт 10.7.39) однозначно вказано, що Знак 5.45 встановлюється на фактичній межі забудови, яка прилягає до дороги.

Окрім того, ми знаємо зміст пункту 12.10. Правил - водія не можна притягнути до відповідальності за перевищення швидкості, якщо дорожній знак встановлено з порушенням стандартів.

Третя історія ...

3.Поліцейський зупинив водія за перевищення швидкості і наклав штраф. Але, знак обмеження швидкості - Знак 3.29 був встановлений тільки ліворуч від дороги. Водій його просто не побачив через наявність зустрічного автомобіля. На це поліцейський зауважив - місце установки знака значення не має!

Коментар:

Поліцейський не правий. Місцезнаходження дорожніх знаків визначено пунктом 8.2-1 Правил. Вони встановлюються обабіч дороги на тому її боці, який відповідає напрямку руху. І тому покарання водія в наведеній ситуації є незаконним.

Адже пункт 12.10 Правил так і говорить:

- - У разі, коли дорожні знаки обмеження швидкості руху - Знак 3.29 та/або Знак 3.31 встановлені з порушенням визначених цими Правилами вимог щодо їх введення чи з порушенням вимог національних стандартів, або залишені після усунення обставин, за яких їх було встановлено, водій не може бути притягнений до відповідальності за перевищення встановлених обмежень швидкості руху.

До сказаного лише додам - всі вимоги даного пункту Правил щодо дотримання вимог стандартів є універсальними для більшості країн світу, оскільки базуються на положеннях Віденської Конвенції про дорожні знаки і сигнали.

Завдяки Конвенції посвідчення водія, отримане в Україні, визнається практично у всіх країнах світу. Але лише до моменту, поки ця країна не стане місцем постійного проживання водія.

А ми вирушаємо до наступної історії.

4. Рухаючись дорогою поза межами населеного пункту, водій побачив попереджувальний Знак 1.1 "Небезпечний поворот ліворуч", а нижче знак обмеження швидкості - 40 км/год. Скинувши швидкість до зазначеної, водій минув поворот і тут же її збільшив. Поліцейський, що патрулював за поворотом з радаром, зупинив його і пояснив - перехрестя, до якого діє заборонний знак, ще не було, обмеження діє, збільшувати швидкість не можна. В результаті намалювався штраф.

Коментар:

Поліцейський необґрунтовано покарав водія. Мабуть не знає, що згаданим стандартом 4100:2014 передбачено - при обмеженні максимальної швидкості руху на небезпечних ділянках дороги, зона дії знаку повинна визначатися довжиною такої ділянки. Для цього і існує табличка до дорожніх знаків - Табличка 7.2.1 "Зона дії", яка може скасувати дію заборонного знаку раніше, ніж водій досягне найближчого перехрестя або доїде до кінця населеного пункту, в якому відсутні перехрестя.

Наступна історія...

5. Водій рухався поза межами населеного пункту. На дорожньому полотні було встановлено знаки "Дорожні роботи" і "Обмеження максимальної швидкості" - 30 км/год. До того ж, водій рухався смугою ліворуч, оскільки права була зайнята вантажівкою.

За таких умова водій фізично не міг побачити знаки, але його покарали за перевищення швидкості руху.

Коментар:

У подібній ситуації покарання було неправомірним.

Пункт 8.2 Правил дорожнього руху передбачає розміщення тимчасових знаків на переносних пристроях, дорожньому обладнанні або на щитах з жовтим фоном.

У всіх випадках має забезпечуватись видимість знаків водіями, для яких вони призначені. Умови такого забезпечення містяться в пункті 8.2-1 Правил. І якщо умови не дотримані, водія не можна притягати до відповідальності за перевищення дозволеної швидкості руху.

Наступна історія...

6. Рухаючись з дозволеною швидкістю 90 км/год, за крутим поворотом водій побачив населений пункт і Знак 5.45 . Прибравши ногу з педалі газу, він почав плавно скидати швидкість. Через 300 метрів за знаком його зупинив поліцейський і показав на радарі швидкість - 76 км/год. Фінал зупинки був передбачуваний.

Коментар:

І знову зневажливе ставлення дорожніх служб до питань безпеки руху, примножене безграмотністю поліцейського. Національним стандартом передбачене поступове зменшення швидкості. На трасі 90, значить перед знаком - Знак 5.45 однозначно повинен стояти знак 70 км/год. Інакше екстреного гальмування не уникнути. І саме поліція повинна за цим стежити.

Ступінчасте обмеження швидкості перед населеними пунктами не застосовується лише в тому випадку, коли видимість дорожнього знаку 5.45 становить понад 150 м.

Зробимо висновки на підставі наведених історій!

Водієві завжди треба звертати увагу на особливості дорожньої обстановки в місці фіксації швидкості, будь то поліцейський або камера автоматичної фіксації швидкості. Доволі часто причиною порушення є не сам водій, а дорожні знаки, встановлені з порушенням вимог законодавства! Тому водій їх і не помічає!

І тут важливо пам'ятати наступні моменти.

1.Додаткові обмеження швидкості руху можуть вводитися тимчасово і постійно. При цьому разом із знаками обмеження швидкості - Знак 3.29 та/або Знак 3.31 обов'язково встановлюються відповідні дорожні знаки, що попереджають про характер небезпеки та/або наближення до відповідного об'єкта.

2.Тимчасове обмеження швидкості вводиться виключно: у місцях виконання дорожніх робіт; місцях проведення масових або спеціальних заходів і в випадках, пов'язаних зі стихійними (погодними) явищами.

3.Постійне обмеження швидкості вводиться виключно: на небезпечних ділянках доріг та вулиць (небезпечні повороти, ділянки з обмеженою видимістю, місця звуження дороги тощо); у місцях розміщення наземних нерегульованих пішохідних переходів; у місцях розташування дорожніх станцій патрульної поліції; на ділянках доріг (вулиць), прилеглих до території дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів, дитячих оздоровчих таборів.

4.Щоб уникнути різких гальмувань національним стандартом передбачено поступове зменшення швидкості за межами населених пунктів. Наприклад, допустима швидкість руху становила 110 км/год. За необхідності зниження до 50 спочатку встановлюються знаки 90, потім 70, і лише після того - 50 км/год.

5.Деякі водії забувають про існування дорожнього знаку - Знак 5.63.1 "Початок щільної забудови", особливо в умовах роботи камер автоматичної фіксації швидкості. Знак можна виявити в населених пунктах, позначених дорожнім знаком - Знак 5.47 - на синьому тлі.


ПАМ‘ЯТАЙТЕ, Знак 5.63.1 повинен встановлюватися в місці, де будинки або будівлі наближаються до проїзної частини дороги. З місця його установки швидкість повинна бути зменшена до 50 км/год.

6.Як відомо, дозволена швидкість руху на автомобільній дорозі з окремими проїзними частинами, що відокремлені одна від одної розділювальною смугою, - 110 км/год.

Деякі сприймають за таку смугу лише суцільні лінії розмітки, і це неправильно! На такий дорозі має ще бути присутнім будь-який конструктивний елемент - наприклад газон або огороджувальний пристрій.

А ми рухаємось далі…

Крім згаданого мною національного стандарту базові вимоги до дорожніх знаків, в тому числі щодо обмеження швидкості руху, містяться в Конвенції про дорожні знаки і сигнали (Віденській). Вона опублікована на сайті Верховної Ради і є невід'ємною частиною нашого законодавства.

Ключові моменти Конвенції наголошують:

1.Дорожні знаки встановлюються таким чином, щоб їх легко і своєчасно бачили водії, для яких вони призначені.

2.Будь-який знак, встановлений на дорозі праворуч у напрямку руху, повинен бути повторений над проїзною частиною або на протилежному боці дороги, якщо місцеві умови такі, що цей знак може бути вчасно не помічений водіями, для яких він призначений.

3.Для кращої видимості і легкості читання вночі знаки повинні висвітлюватися або мати світловідбиваючи властивості.

4.Знаки не повинні бути закритими від учасників дорожнього руху будь-якими перешкодами (зеленими насадженнями, щоглами зовнішнього освітлення тощо).

5.Знаки повинні бути видимі на відстані не менше 100 метрів у напрямку руху, як в темний, так і світлий час доби.

6.Дорожні знаки, застосування яких було обумовлено тимчасовими причинами, повинні демонтуватися негайно після усунення цих причин.

7.В одному поперечному перерізі дороги допускається встановлювати не більше трьох знаків, без урахування дублюючих знаків і табличок до дорожніх знаків, крім випадку застосування знаків для кожної смуги руху, а також позначення дорожніх робіт.

8.Знаки, установлені на дорозі послідовно, за винятком знаків на перехресті і в місцях проведення дорожніх робіт, повинні бути розташовані поза населеними пунктами на відстані не менше 50 м, а в населених пунктах - не менше 25 м один від одного.

9.Відстань від краю проїзної частини до знака, встановленого збоку, має становити від 0,5 до 2 м, а для інформаційно-вказівних знаків - від 0,5 до 5,0 м.

І це далеко не повний перелік вимог до знаків. Для кожного обумовлені свої правила застосування, які в реальних умовах часто не виконуються!

Наведу свіжий приклад.

Київська влада адаптувала деякі вулиці міста для спільного використання автомобілів і велосипедів. Намалювали відповідну розмітку і встановили знак 3.29, що обмежує швидкість руху до 20 км/год. І в даному випадку це пряме порушення вимог національного стандарту, який своїм пунктом 10.5.25 наголошує:

- Мінімальна межа обмеження швидкості не може бути меншою за 40 км/год, крім випадків, коли обмеження вводять на ділянках дороги із слизьким покриттям (ожеледиця, сніговий накат) і на ділянках, де встановлені пристрої примусового зменшення швидкості (лежачі поліцейські).

ПАМ'ЯТАЙТЕ, водія не можна притягнути до відповідальності за порушення правил дорожнього руху, якщо дорожній знак було встановлено неправильно, або він був непомітним для водія.

І на підтвердження тому - конкретна справа Верховного Суду, з якою детально можна ознайомитися самостійно. Суть наступна - не помітивши дорожній Знак 5.7.1 "Виїзд на дорогу з одностороннім рухом", водій рушив проти транспортного потоку. Суд його виправдав.

Варто звернути увагу ще на одну ситуацію, коли водій швидкість не перевищував, камер автофіксації і поліцейського поруч не було, але за наслідки бездумного вибору швидкості доведеться заплатити.

Йдеться про калюжі...

Якщо водій не зверне увагу на пішоходів або велосипедистів, які перебувають поруч, і обдасть їх брудним потоком води, сума щодо виплати компенсації за зіпсований настрій та одяг може бути досить великою.

І справа тут не в правилах дорожнього руху, а в статті 1187 Цивільного кодексу, яка передбачає компенсацію громадянам збитків, завданих джерелом підвищеної небезпеки, пов'язаної з використанням транспортного засобу.

До того ж, не варто забувати, що калюжа може приховувати вельми коварну яму, яка покалічить ходову частину транспортного засобу.

А ми вирушаємо до захоплюючої процедури перевірки засвоєних знань.

І незважаючи на те, що цих питань в екзаменаційних білетах немає, отримані знання дадуть вам свободу на дорозі, позбавивши від необхідності повзти зі швидкістю 30 км/год за межами найближчого перехрестя. Не кажучи вже про захист від звинувачень поліцейського за відсутності вашої провини!

Коментарі •
user-photo
Завантаження