Занесення.

ЗАНЕСЕННЯ ЗАДНЬОЇ ОСІ.

Бокове ковзання, саме по собі, можна було б розглядати, як один з прийомів управління. Багато хто бачив, як ралійні екіпажі проходять повороти в стані керованого заносу, це дозволяє їм не знижуючи швидкості вигравати час на трасі (перший ролик в розділі "Вступ).

Але для нас з вами, на своєму, побутовому рівні, занос - безумовний ворог. Ми не женемося за секундами і не їздимо по спеціально підготовленим автодрому в адаптованих для цих цілей машинах. На дорозі нас оточують звичайні водії і пішоходи і занос не обіцяє нічого, крім зайвої небезпеки.

Тепер давайте розглянемо причини його виникнення.


РІЗКЕ ПРИСКОРЕННЯ.


При спробі різко рушити з місця або різко збільшити швидкість на задньоприводному автомобілі одне з його ведучих коліс на слизькій дорозі може почати (і обов'язково почне!) Частково пробуксовувати через погане зчеплення з покриттям. В цьому випадку колеса задньої, провідної, осі будуть проходити різний шлях в поздовжньому напрямку (небуксуюче колесо обжене буксує) і кузов почне розвертатися (ковзати) в сторону небуксуючого колеса - виникне занос задньої осі. Ось відео:
Як запобігти виникненню заносу задньої осі при розгоні? Природно, тільки акуратним поводженням з педаллю газу.

Що робити, якщо занос вже почав розвиватися? У відеоролику ви бачили інструкцію на цей випадок:

1. Послаблюємо натискання на газ (не кидаємо педаль різко, а саме послаблюємо) - це усуває причину занесення.

2. Одночасно робимо активний поворот керма в бік заносу, щоб керовані колеса залишалися в положенні "прямо" щодо проїжджої частини.

І найголовніше!

3. Як тільки ковзання задньої осі припинилося, кермо потрібно негайно повернути в положення "прямо". Якщо цього не зробити або зробити із запізненням, занос стане ритмічним - ковзання задньої осі буде нагадувати маятник, переходячи із замету вліво в занос вправо. Ритмічні курсові коливання рано чи пізно приведуть до неконтрольованого обертання автомобіля, яке закінчується зупинкою або від сили тертя, або від зіткнення з перешкодою, що набагато ймовірніше.


При спробі різкого прискорення автомобіля з переднім приводом траєкторію можна коригувати поворотами керма, тому про занесення передньої осі говорити немає сенсу.


РІЗКЕ ГАЛЬМУВАННЯ.


При спробі різко загальмувати на слизькому покритті занос задньої осі равновероятно може виникнути як в передньо-, так і в заднеприводном випадку.


Вся справа в тому, що при гальмуванні вага автомобіля, як відомо, переноситься вперед і притискає до дороги передню вісь. Задня вісь при цьому стає легко схильною до такого негативного явища, як блокування коліс. Гальмівна система має такий "запас міцності", що досить легко може припинити обертання коліс автомобіля, що рухається (заблокувати їх) і змусити його ковзати на колесах, що не обертаються, як на лижах. І відбувається це тим легше, чим гірше вага автомобіля притискає колеса до дорожнього покриття. При активному гальмуванні саме так і відбувається - автомобіль "навалюється" всією вагою на передок, а задня вісь розвантажується. Передні колеса, притиснуті до дороги вагою машини, будуть сповільнюватися разом з кузовом, а, ось, задні, позбувшись значної частини притискаючої ваги, можуть блокуватися навіть при відносно легкому натисканні на педаль гальма. Таке колесо фактично висить в повітрі і заблокувати його набагато простіше.


Але і це було б не так страшно, якби задні колеса загальмовувалися і блокувалися абсолютно синхронно.

На жаль, праве і ліве колесо однієї осі (в нашому випадку - задньої) ніколи не бувають в ідеально збігаючихся умовах, їх зчеплення з дорогою нехай трохи, але відрізняється. І гальмування, відповідно, відбувається асинхронно - одне колесо загальмовується трохи сильніше, друге - трохи слабше. Далі - той же механізм, про який йшла мова вище. Ліве і праве колесо через різницю в швидкості обертання проходять різний шлях - одне починає "обганяти" інше, кузов автомобіля розвиртається - отримаєте занос.


Як діяти в цій ситуації? Адже необхідність в різкому гальмуванні може виникнути в будь-яку секунду, навіть у самого акуратного і обережного водія - дорога є дорога. Рецепт такий:

1. Негайно відпустити гальмо - усунути причину занесення;

2. Для заднього приводу все по-старому - кермо в бік заносу і негайне вирівнювання при припиненні ковзання.

3. Передній привід - плавно додаємо газ, автомобіль повинен сам себе витягнути із замету.


Все це добре, але є деякі нюанси, особливо для передньопривідних автомобілів:

На початку відео видно водій запізнився з гальмуванням і змушений тиснути на гальмо різко. Тут же виник занос задньої осі. Якщо автомобіль, з якого ведеться зйомка, передньопривідний, то потрібно було б негайно відпустити гальмо і додати газ. Але питання - куди додати? Попереду саме та перешкода, через яку і довелося гальмувати! Це і є головним парадоксом занесення за передньопривідною схемою - збільшувати швидкість, як правило, не дозволяє то, через що і починалося гальмування.

Як бути? Залишається тільки один розумний варіант - пам'ятаючи про те, що перед нами не автодром, а звичайна дорога, давайте віддавати перевагу профілактиці занесення, а не боротьбі з ним. Це стосується дистанції з запасом на передньопривідні замашки і, головне, - правильного гальмування! Як правильно? Зараз розглянемо. Натискайте "Продовжити".

Коментарі •
user-photo
Завантаження