Вступ. Історія питання.

Історія появи світлофора вельми цікава. Мало хто знає, що світлофор, хоча офіційно і має 1914 рік народження, фактично з"явився на світ ще до появи автомобіля.

    Перший світлофор був встановлений в 1868 р в Лондоні біля будівлі Британського парламенту. Його сигнали призначалися для регулювання руху кінних екіпажів, що полегшувало перехід пішоходів через вулицю. Винахідник світлофора - Дж.П.Найт - був фахівцем із залізничних семафорів. Світлофор керувався вручну і мав два семафорних крила: підняті горизонтально вони означали сигнал «стоп», а опущені під кутом в 45 ° - рух з обережністю. Він був газовим і недосконалим - тому довго не попрацював і через рік вибухнув.
 
Перший світлофор. Винахідник - Дж.П.Найт. 1868 рік. Лондон 

    У 1910 р в Чикаго Ернстом Сірріном була розроблена і запатентована перша автоматична система світлофора, де участь людини в перемиканні сигналів не була потрібна. У пристрої світлофора використовувалися написи «STOP» і «Proceed», які ніяк не підсвічувались.
Винахідником першого електричного світлофора вважається Лестер Вайр із США. Він в 1912 р розробив (але не запатентував) світлофор з двома круглими електричними сигналами червоного і зеленого кольору.
    Однак справжнім днем народження світлофора вважається 5 серпня 1914, тоді на одному з перехресть у Клівленді (штат Огайо, США) були встановлені чотири електричних світлофора конструкції Джеймса Хога. Вони перемикали червоне і зелене світло і видавали застережливий звуковий сигнал. Система була керована поліцейським, що сидів в спеціальній будці на перехресті.

Будка поліцейського, керуючого світлофором 

    Перші триколірні світлофори з використанням сигналу жовтого кольору з'явилися в Детройті і Нью-Йорку в 1920 р. У Європі триколірні світлофори були вперше встановлені в 1922 р в Парижі і в Гамбурзі, а в 1927 р - в Англії.
    Рівно через дев'ять років - 5 серпня 1923 року - американець Геррет А. Морган запатентував перший повністю автоматичний світлофор. Їм рухала ідея справедливості: «Призначення виробу полягає в тому, щоб зробити черговість проїзду перехрестя незалежної від персони автомобіліста». Виникло навіть прислів'я: «Бог створив автомобілістів, а Геррет Морган зробив їх рівними». Після 1925 року і до наших днів всі світлофори в світі робляться по його схемі.
    Не обійшлося і без курйозів в історії світлофора. Наприклад, такого:
 
  У маленькому містечку Сірак'юс (США), більшу частину якого складають ірландці, встановлений вельми оригінальний регулювальний прилад, у якого дозволяючий сигнал для пішоходів (зелений) розташовується зверху, а червоний - знизу. Таке відхилення від загальних правил довелося зробити ще в 1925 році, тому що раніше прилад піддавався частому вандалізму з боку дорослих і дітей. Вони щодня розбивали його, тому що зелений, який символізував їхню рідну Ірландію, був нижче червоного, а це колір британців.


    Ну, а тепер давайте познайомимося з сучасними світлофорами і їх сигналами.
Коментарі •
user-photo
Завантаження