5. Обов’язки і права пасажирів

Переміщення по підпунктах стрілками на клавіатурі ← →
Переміщення між підпунктами свайпом ліворуч-праворуч
<<
 • 5.1.
 • 5.2. [а)]
 • 5.2. [б)]
 • 5.2. [в)]
 • 5.2. [г)]
 • 5.2. [ґ)]
 • 5.3. [а)]
 • 5.3. [б)]
 • 5.3. [в)]
 • 5.3. [г)]
 • 5.4.
 • 5.5. [а)]
 • 5.5. [б)]
 • 5.5. [в)]
>>
5.1.Посадку (висадку) дозволяється здійснювати пасажирам після зупинки транспортного засобу лише з посадкового майданчика, а в разі відсутності такого майданчика – з тротуару чи узбіччя, а якщо це неможливо, то з крайньої смуги проїзної частини (але не з боку суміжної смуги для руху), за умови, що це буде безпечно та не створить перешкод іншим учасникам руху.
ПДР: посадка (висадка) пасажирів

Коментар експерта

Для забезпечення безпеки дорожнього руху і з метою виключення можливості наїзду транспортних засобів на пішоходів Правилами дорожнього руху забороняється здійснювати посадку або висадку пасажирів з боку суміжної проїзної частини. Пасажири зобов’язані здійснювати висадку (посадку) тільки з тротуару, а якщо він відсутній, то з узбіччя, не створюючи перешкод в русі іншим учасникам дорожнього руху, або з крайньої смуги проїзної частини, на якій стоїть автомобіль, наприклад через задній борт вантажного автомобіля.

5.2.Пасажири, користуючись транспортним засобом, повинні:

а)сидіти або стояти (якщо це передбачено конструкцією транспортного засобу) в призначених для цього місцях, тримаючись за поручень або інше пристосування;

Коментар експерта

При користуванні транспортним засобом, щоб уникнути отримання пасажирами травм під час виконання будь-якого маневру, пасажирам приписано триматися за поручні та інше призначене для цього приладдя. Очевидно, що такі заходи безпеки підвищують комфортність і безпечність перевезення пасажирів.

5.2.Пасажири, користуючись транспортним засобом, повинні:

б)під час пересування на транспортному засобі, обладнаному ременями безпеки, бути пристебнутими (крім пасажирів з інвалідністю, фізіологічні особливості яких заважають користуватися ременями безпеки), а на мотоциклі і мопеді - в застебнутому мотошоломі;(№ 553 від 11.07.2018)

ПДР: ремені безпеки пасажирів

Коментар експерта

Використання засобів пасивної безпеки (ременів безпеки і мотошоломів) у деяких випадках запобігає травмуванню пасажирів і водія при виконанні екстреного маневру, тому використання таких засобів безпеки є обов’язковим. Водієві заборонено починати рух, якщо він не переконався в тому, що пасажири використовують засоби пасивної безпеки (ремені безпеки або мотошоломи).

5.2.Пасажири, користуючись транспортним засобом, повинні:

в)не забруднювати проїзну частину та смугу відведення автомобільних доріг;

ПДР: не забруднювати проїзну частину
5.2.Пасажири, користуючись транспортним засобом, повинні:

г)не створювати своїми діями загрози безпеці дорожнього руху;

Коментар експерта

Пасажири, які знаходяться в салоні транспортного засобу, не повинні створювати своїми діями загрози безпеці дорожнього руху. Пасажирам заборонено відволікати увагу водія від керування транспортним засобом.

5.2.Пасажири, користуючись транспортним засобом, повинні:

ґ)у разі зупинки чи стоянки транспортних засобів на їх вимогу в місцях, де дозволено зупинку, стоянку чи паркування лише водіям, які перевозять пасажирів з інвалідністю, на вимогу поліцейського пред’явити документи, що підтверджують інвалідність (крім пасажирів з явними ознаками інвалідності).(№ 553 від 11.07.2018)

5.3.Пасажирам забороняється:

а)під час руху відвертати увагу водія від керування транспортним засобом та заважати йому в цьому;

Коментар експерта

Під час руху транспортного засобу водій безпосередньо діє на системи керування автомобіля (рульове керування і гальмівне керування), а також на керування двигуном за допомогою натискання на педаль газу, тому пасажири не повинні заважати водієві оцінювати дорожню обстановку, оскільки неправильна оцінка ситуації може спровокувати виникнення дорожньо-транспортної пригоди. Пасажирам заборонено ставити водієві питання, фізично впливати на водія (цілувати, бити, кусати, штовхати тощо), годувати водія під час руху транспортного засобу, показувати предмети, речі та інше, що може викликати інтерес у водія і відволікти його від керування транспортним засобом. Усі питання, адресовані водієві, повинні вирішуватися під час зупинки (стоянки) транспортного засобу. Дана вимога правил дорожнього руху стосується всіх випадків перевезення пасажирів будь-якими видами транспорту.

5.3.Пасажирам забороняється:

б)відчиняти двері транспортного засобу, не переконавшись, що він зупинився біля тротуару, посадкового майданчика, краю проїзної частини чи на узбіччі;

Коментар експерта

Відчинення дверей транспортного засобу під час руху може призвести до отримання травм учасниками дорожнього руху, які знаходяться в салоні транспортного засобу, а також які рухаються за його межами, тому пасажирам заборонено відкривати двері під час руху транспортного засобу

5.3.Пасажирам забороняється:

в)перешкоджати зачиненню дверей та використовувати для їзди підніжки і виступи транспортних засобів;

ПДР: пасажирам забороняється ПДР: пасажирам забороняється

Коментар експерта

Перешкода зачиненню дверей так само, як і використання різних виступів або підніжок транспортного засобу для пересування, може призвести до створення аварійної обстановки і травмування учасників дорожнього руху. Водієві заборонено починати рух із відкритими дверима і у тому випадку, коли пасажири розмістилися на виступах або підніжках транспортного засобу, з метою виключення нанесення їм травм.

5.3.Пасажирам забороняється:

г)під час руху стояти в кузові вантажного автомобіля, сидіти на бортах або в не обладнаному для сидіння місці.

ПДР: пасажирам забороняється

Коментар експерта

Порушення даного пункту Правил дорожнього руху може призвести до травмування пасажирів, тому сидіти не на спеціальних місцях у кузові вантажного автомобіля заборонено.

Правилами забороняється перевозити пасажирів молодше 16 років (пункт 21.11 в) даних Правил) у кузові вантажного автомобіля незалежно від наявності спеціально обладнаних місць для сидіння пасажирів.

5.4.У разі дорожньо-транспортної пригоди пасажир причетного до пригоди транспортного засобу повинен подати можливу допомогу потерпілим, повідомити про пригоду орган чи уповноважений підрозділ Національної поліції і перебувати на місці до прибуття поліцейських.

Коментар експерта

Пасажири, як і інші учасники дорожнього руху, зобов’язані надати допомогу постраждалим, оскільки це їх громадянський обов’язок.

5.5.Пасажир під час користування транспортним засобом має право на:

а)безпечне перевезення себе і багажу;

5.5.Пасажир під час користування транспортним засобом має право на:

б)відшкодування завданих збитків;

5.5.Пасажир під час користування транспортним засобом має право на:

в)отримання своєчасної і точної інформації про умови і порядок руху.

Коментар експерта

Пасажир як особа, яка бере участь у дорожньому русі, має право на свою особисту безпеку і безпеку перевезення свого багажу, а також відшкодування збитку за завдану шкоду з боку винного, крім того, також має право на отримання від офіційних органів своєчасної і точної інформації про умови і порядок руху проїзною частиною.

Обговоріть пункт ПДР з друзями: