30. Номерні, розпізнавальні знаки, написи і позначення

Переміщення по підпунктах стрілками на клавіатурі ← →
Переміщення між підпунктами свайпом ліворуч-праворуч
<<
 • 30.1.
 • 30.2.
 • 30.3. [а) «Автопоїзд»]
 • 30.3. [б) «Глухий водій»]
 • 30.3. [в) «Діти»]
 • 30.3. [г) «Довгомірний транспортний засіб»]
 • 30.3. [ґ) «Водій з інвалідністю»]
 • 30.3. [д) «Інформаційна таблиця небезпечного вантажу»]
 • 30.3. [е) «Знак небезпеки»]
 • 30.3. [є) «Колона»]
 • 30.3. [ж) «Лікар»]
 • 30.3. [з) «Негабаритний вантаж»]
 • 30.3. [и) «Обмеження максимальної швидкості»]
 • 30.3. [і) «Розпізнавальний автомобільний знак України»]
 • 30.3. [ї) «Розпізнавальний знак транспортного засобу»]
 • 30.3. [й) «Таксі»]
 • 30.3. [к) «Учбовий транспортний засіб»]
 • 30.3. [л) «Шипи»]
 • 30.4.
 • 30.5.
 • 30.6. Знак аварійної зупинки
 • 30.7.
>>
30.1.Власники механічних транспортних засобів і причепів до них повинні зареєструвати (перереєструвати) їх в уповноваженому органі МВС або провести відомчу реєстрацію в разі, якщо законом установлена обов’язковість проведення такої реєстрації, незалежно від їхнього технічного стану протягом 10 діб з моменту придбання (отримання), митного оформлення або переобладнання чи ремонту, якщо необхідно внести зміни до реєстраційних документів.

Коментар експерта

Власники транспортних засобів зобов’язані зареєструвати їх у відповідних органах МВС України протягом 10 діб після їх придбання, але термін реєстрації може бути подовжений, якщо новий власник подав документи до органу реєстрації, що підтверджує неможливість своєчасного оформлення з поважної причини (наприклад, хвороба, відрядження тощо).
Транспортні засоби, ввезені на територію України більш ніж на два місяці, мають бути зареєстровані у відповідних органах МВС України на строк, визначений Державною митною службою. Ввезені транспортні засоби не можуть бути розкомплектовані на запасні частини, а також передані у користування або володіння іншим особам.

30.2. На механічних транспортних засобах (за винятком трамваїв і тролейбусів) і причепах у передбачених для цього місцях встановлюються номерні знаки відповідного зразка, а в правій верхній частині вітрового скла (на внутрішньому боці) транспортного засобу, що підлягає обов’язковому технічному контролю, закріплюється самоклейна мітка радіочастотної ідентифікації про проходження обов’язкового технічного контролю транспортним засобом (крім причепів і напівпричепів). (№46 від 23.01.2019)
 На трамваях і тролейбусах наносяться реєстраційні номери, що надаються відповідними уповноваженими на те органами.
 Забороняється змінювати розміри, форму, позначення, колір і розміщення номерних знаків, наносити на них додаткові позначення або закривати їх, вони по­винні бути чистими і достатньо освітленими.

Коментар експерта

На кожний зареєстрований на території України транспортний засіб видається номерний знак (номерні знаки) відповідно до ДСТУ 4278:2006 «Дорожній транспорт. Знаки номерні транспортних засобів. Загальні вимоги. Правила застосування». Згідно з ДСТУ 4278:2006, знаки поділяються на 12 типів, з яких 6 розділені на підтипи.

30.3. На відповідних транспортних засобах установлюються такі розпізнавальні знаки:

а) «Автопоїзд» - три ліхтарі оранжевого кольору, розташовані горизонтально над передньою частиною кабіни (кузова) з проміжками між ліхтарями від 150 до 300 мм – на вантажних автомобілях і колісних тракторах (класу 1.4 т і вище) з причепами, а також на зчленованих автобусах і тролейбусах;

Розпізнавальний знак «Автопоїзд»

30.3. На відповідних транспортних засобах установлюються такі розпізнавальні знаки:

б) «Глухий водій» - круг жовтого кольору діаметром 160 мм з нанесеними всередині трьома чорними кружками діаметром 40 мм, розташованими по кутах уявного рівностороннього трикутника, вершина якого спрямована донизу. Знак розміщується спереду і ззаду на транспортних засобах, якими керують глухі або глухонімі водії;

Розпізнавальний знак «Глухий водій»

Коментар експерта

Розпізнавальний знак «Глухий водій» призначений для інформування водіїв, які беруть участь у дорожньому русі, про те, що в разі необхідності привернення уваги водія транспортного засобу з таким розпізнавальним знаком ефективніше використовувати в якості попереджувального сигналу перемикання світла фар, а не звукові засоби.

30.3. На відповідних транспортних засобах установлюються такі розпізнавальні знаки:

в) «Діти» - квадрат жовтого кольору з каймою червоного кольору і чорним зображенням символу дорожнього знака 1.33 (сторона квадрата – не менше 250 мм, кайма – 1/10 цієї сторони). Знак розміщується спереду і ззаду на транспортних засобах, що перевозять організовані групи дітей;

Коментар експерта

Розпізнавальний знак «Діти» інформує водіїв про необхідність виявити підвищену увагу в разі об’їзду зупиненого з метою посадки або висадки пасажирів транспортного засобу, позначеного розпізнавальним знаком «Діти». Під час зупинки транспортного засобу з розпізнавальним знаком «Діти» на ньому має вмикатися аварійна світлова сигналізація.

Під час об’їзду транспортного засобу з розпізнавальним знаком «Діти» водії зобов’язані зменшити швидкість, а в разі необхідності зупинитися, щоб уникнути наїзду на дітей, оскільки дії дітей можуть бути непередбачуваними і неконтрольованими, через що вони можуть створити аварійну обстановку на проїзній частині.

30.3. На відповідних транспортних засобах установлюються такі розпізнавальні знаки:

г) «Довгомірний транспортний засіб» - два прямокутники жовтого кольору розміром 500 х 200 мм з каймою червоного кольору завширшки 40 мм із світлоповертального матеріалу. Знак розміщується на транспортних засобах (крім маршрутних) ззаду горизонтально (чи вертикально) і симетрично до поздовжньої осі, довжина яких від 12 до 22 м.

Довгомірні транспортні засоби, довжина яких з вантажем або без нього перевищує 22 м, а також автопоїзди з двома і більше причепами (незалежно від загальної довжини) повинні мати розміщений ззаду розпізнавальний знак (у формі прямокутника жовтого кольору розміром 1200 х 300 мм з каймою червоного кольору завширшки 40 мм) із світлоповертального матеріалу. На знакові чорним кольором наноситься зображення вантажного автомобіля з причепом і зазначається їхня загальна довжина в метрах;

Розпізнавальний знак «Довгомірний транспортний засіб»
Розпізнавальний знак «Довгомірний транспортний засіб»

Коментар експерта

Наявність розпізнавального знака «Довгомірний транспортний засіб», що розташовується ззаду на транспортному засобі, дозволяє водіям транспортних засобів, які рухаються позаду, правильно оцінити можливості для безпечного здійснення обгону.

30.3. На відповідних транспортних засобах установлюються такі розпізнавальні знаки:

ґ) «Водій з інвалідністю» 

Розпізнавальний знак «Інвалід»
7.17	«Інваліди»7.17

Коментар експерта

Розпізнавальний знак «Водій з інвалідністю» встановлюється на автомобілі, виготовлені спеціально для водіїв з інвалідністю, а також на транспортні засоби, обладнані або переобладнані для керування водіями з інвалідністю.

30.3. На відповідних транспортних засобах установлюються такі розпізнавальні знаки:

д) «Інформаційна таблиця небезпечного вантажу» - прямокутник оранжевого кольору із світлоповертальною поверхнею та каймою чорного кольору. Розміри знака, написи ідентифікаційних номерів виду небезпеки і небезпечної речовини та його розміщення на транспортних засобах визначаються Європейською Угодою про міжнародне дорожнє перевезення небезпечних вантажів;

Розпізнавальний знак «Інформаційна таблиця небезпечного вантажу»

Коментар експерта

На транспортному засобі, що перевозить небезпечний вантаж, спереду, ззаду та з боків мають бути встановлені розпізнавальні знаки «Інформаційна таблиця небезпечного вантажу», що сповіщає учасників дорожнього руху про вид небезпечного вантажу і характер загрози для навколишнього середовища, яку він становить.

30.3. На відповідних транспортних засобах установлюються такі розпізнавальні знаки:

е) «Знак небезпеки» - інформаційна таблиця у формі ромба, на якій зображено знак небезпеки. Зображення, розміри та розміщення таблиць на транспортних засобах визначаються Європейською Угодою про міжнародне дорожнє перевезення небезпечних вантажів;

Розпізнавальний знак «Знак небезпеки»

Коментар експерта

Знак небезпеки є додатковим знаком, який встановлюється разом з інформаційною таблицею небезпечного вантажу або окремо від неї. Він інформує інших учасників про ступінь небезпеки вантажу.

30.3. На відповідних транспортних засобах установлюються такі розпізнавальні знаки:

є) «Колона» - квадрат жовтого кольору з каймою червоного кольору, в який вписано літеру «К» чорного кольору (сторона квадрата – не менше 250 мм, ширина кайми – 1/10 цієї сторони). Знак розміщується спереду і ззаду на транспортних засобах, що рухаються в колоні;

Розпізнавальний знак «Колона»

Коментар експерта

Розпізнавальний знак «Колона» призначений для інформування інших учасників дорожнього руху про рух групи транспортних засобів. Даний знак сприяє правильній оцінці дорожньої ситуації під час руху транспортних засобів.

30.3. На відповідних транспортних засобах установлюються такі розпізнавальні знаки:

ж) «Лікар»- квадрат синього кольору (сторона – 140 мм) із вписаним зеленим кругом (діаметр – 125 мм), на який нанесено білий хрест (довжина штриха – 90 мм, ширина – 25 мм). Знак розміщується спереду і ззаду на автомобілях, що належать водіям-лікарям (за їхньою згодою).

 Якщо на транспортному засобі розміщено розпізнавальний знак «Лікар», у ньому повинна бути спеціальна медична аптечка та інструментарій за переліком, визначеним МОЗ, для подання кваліфікованої допомоги під час дорожньо-транспортної пригоди;

Розпізнавальний знак «Лікар»

Коментар експерта

Розпізнавальний знак «Лікар», розташований спереду і ззаду на транспортному засобі, інформує інших учасників дорожнього руху про те, що за кермом такого транспортного засобу знаходиться працівник охорони здоров’я, який може надати кваліфіковану медичну допомогу постраждалим.

30.3. На відповідних транспортних засобах установлюються такі розпізнавальні знаки:

з) «Негабаритний вантаж» - сигнальні щитки або прапорці розміром 400 х 400 мм з нанесеними по діагоналі червоними і білими смугами, що чергуються (ширина – 50 мм), а в темну пору доби та в умовах недостатньої видимості – світлоповертачами або ліхтарями: спереду білого кольору, ззаду – червоного, збоку – оранжевого. Знак розміщується на крайніх зовнішніх частинах вантажу, що виступає за габарити транспортного засобу на відстань, більшу ніж це передбачено пунктом 22.4 цих Правил;

Розпізнавальний знак «Негабаритний вантаж»

Коментар експерта

Розпізнавальний знак «Негабаритний вантаж» необхідно встановлювати для попередження водіїв інших транспортних засобів і пішоходів про вантаж, який виступає за крайні точки габаритів транспортного засобу на відстані, що перевищують значення, вказані в пункті 22.4.

30.3. На відповідних транспортних засобах установлюються такі розпізнавальні знаки:

и) «Обмеження максимальної швидкості» - зображення дорожнього знака 3.29 із зазначенням дозволеної швидкості (діаметр знака – не менше 160 мм, ширина кайми – 1/10 діаметра). Знак розміщується (наноситься) ззаду ліворуч на механічних транспортних засобах, якими керують водії із стажем до 2 років, великовагових та великогабаритних транспортних засобах, транспортних засобах, що здійснюють дорожнє перевезення небезпечних вантажів, у разі перевезення вантажним автомобілем пасажирів, а також у випадках, коли максимальна швидкість транспортного засобу згідно з його технічною характеристикою або окремими умовами руху, визначеними органами Національної поліції, нижча встановленої в пунктах 12.6 і 12.7 цих Правил.

Розпізнавальний знак «Обмеження максимальної швидкості»

Коментар експерта

Встановлення розпізнавального знака «Обмеження максимальної швидкості» на транспортних засобах виділяє їх із загального потоку та інформує інших учасників дорожнього руху про швидкісний режим руху таких транспортних засобів.

Слід зазначити, що незалежно від стажу водія і його досвіду водіння перевищувати швидкість, зазначену на знаку, забороняється.

30.3. На відповідних транспортних засобах установлюються такі розпізнавальні знаки:

і) «Розпізнавальний автомобільний знак України» - еліпс білого кольору з чорною каймою і нанесеними усередині латинськими літерами UA. Довжина осей еліпса повинна бути 175 і 115 мм. Розміщується ззаду на транспортних засобах, які перебувають у міжнародному русі;

«Розпізнавальний автомобільний знак України»

Коментар експерта

«Розпізнавальний автомобільний знак України» присвоєний Україні Комітетом з внутрішнього транспорту Європейської Економічної Комісії Організації Об’єднаних Націй (ЄЕК ООН). Даний знак встановлюється на задньому склі або задній частині автомобілів, що беруть участь у міжнародному русі за межами України.

30.3. На відповідних транспортних засобах установлюються такі розпізнавальні знаки:

ї) «Розпізнавальний знак транспортного засобу»- спеціальна стрічка із світлоповертальної плівки з нанесеними під кутом 45 градусів червоними і білими смугами, що чергуються. Знак розміщується на транспортних засобах ззаду горизонтально і симетрично до поздовжньої осі якомога ближче до зовнішнього габариту транспортного засобу, а на транспортних засобах, що мають кузов-фургон, – і вертикально. На транспортних засобах, що використовуються для дорожніх робіт, а також на засобах, що мають особливу форму, і на їх обладнанні знак розміщується також спереду і по боках.

 Розпізнавальний знак розміщується обов’язково на транспортних засобах, що використовуються для дорожніх робіт, а також на засобах, що мають особливу форму. На інших транспортних засобах розпізнавальний знак розміщується за бажанням їх власників;

«Розпізнавальний знак транспортного засобу»

Коментар експерта

«Розпізнавальний знак транспортного засобу» встановлюється на транспортних засобах, які можуть змінювати свої габарити або мають особливу форму, наприклад самоскиди, автокрани, екскаватори, трактори з навісним обладнанням. Такі транспортні засоби можуть рухатися в транспортному або в робочому стані.

Даний знак застосовується для вирізнення таких транспортних засобів в умовах недостатньої видимості.

30.3. На відповідних транспортних засобах установлюються такі розпізнавальні знаки:

й) «Таксі»- квадрати контрастного кольору (сторона – щонайменше 20 мм), які розміщені у шаховому порядку у два ряди. Знак встановлюється на даху транспортних засобів або наноситься на боковій їх поверхні. При цьому повинно бути нанесено щонайменше п’ять квадратів;

Розпізнавальний знак «Таксі»

Коментар експерта

Розпізнавальний знак «Таксі» призначений для розпізнавання пішоходами в загальному потоці спеціалізованих транспортних засобів, які займаються перевезенням пасажирів відповідно до чинного законодавства.

30.3. На відповідних транспортних засобах установлюються такі розпізнавальні знаки:

к) «Учбовий транспортний засіб»- рівносторонній трикутник білого кольору з вершиною догори і каймою червоного кольору, в який вписано літеру «У» чорного кольору (сторона – не менше 200 мм, ширина кайми – 1/10 цієї сторони). Знак розміщується спереду і ззаду на транспортних засобах, що використовуються для навчання водінню (допускається встановлення двостороннього знака на даху легкового автомобіля);

Розпізнавальний знак «Учбовий транспортний засіб»

Коментар експерта

На спеціалізованих механічних транспортних засобах, що використовуються для навчання водінню, встановлюється розпізнавальний знак «Учбовий транспортний засіб» – односторонній знак спереду і ззаду на транспортному засобі або двосторонній зверху. Інші учасники дорожнього руху зобов’язані вжити застережних заходів під час зустрічного роз’їзду, обгону, об’їзду та інших маневрів, оскільки за кермом транспортного засобу з розпізнавальним знаком «Навчальний транспортний засіб» може перебувати особа з недостатнім досвідом і навичками водіння.

30.3. На відповідних транспортних засобах установлюються такі розпізнавальні знаки:

л) «Шипи» - рівносторонній трикутник білого кольору з вершиною догори і каймою червоного кольору, в який вписано літеру «Ш» чорного кольору (сторона трикутника – не менше 200 мм, ширина кайми – 1/10 сторони). Знак розміщується ззаду на транспортних засобах, на яких встановлено шини з шипами.

Розпізнавальний знак «Шипи»

Коментар експерта

Розпізнавальний знак «Шипи» встановлюється на транспортні засоби, шини яких мають шипи, що підвищують їхню стійкість і керованість в умовах ожеледиці.

Слід пам’ятати, що використання шин із шипами в умовах відсутності ожеледиці псує дорожнє покриття і може призвести до збільшення гальмового шляху на гладкому асфальтовому покритті, тому необхідно своєчасно міняти шини в осінньо-зимовий і зимово-весняний періоди року.

30.4. Розпізнавальні знаки розміщуються на висоті 400-1600 мм від поверхні дороги так, щоб вони не обмежували оглядовість і їх було добре видно іншим учасникам дорожнього руху.

Коментар експерта

Даний пункт Правил дорожнього руху визначає порядок та умови розміщення розпізнавальних знаків транспортних засобів, тому з метою забезпечення безпеки дорожнього руху водії зобов’язані враховувати те, що розпізнавальний знак не має обмежувати оглядовість і повинен бути добре видний іншим учасникам дорожнього руху.

30.5.Для позначення гнучкого зчеплення під час буксирування використовуються прапорці або щитки розміром 200 х 200 мм з нанесеними на них по діагоналі червоними і білими смугами, що чергуються, із світлоповертального матеріалу завширшки 50 мм (за винятком використання гнучкого зчеплення з покриттям із світлоповертального матеріалу).

Щитки розміром 200 х 200 мм

Коментар експерта

Позначення через кожний метр гнучкого зчеплення сприяє безпеці дорожнього руху та інформує учасників руху, які рухаються з інших напрямків, про наявність зчеплення між транспортними засобами.

30.6. Знак аварійної зупинки - відповідно до ГОСТ 24333-97 являє собою рівносторонній трикутник, виготовлений із світлоповертальних планок червоного кольору з внутрішньою флуоресцентною вставкою червоного кольору.
«Знак аварійної зупинки»

Коментар експерта

Знак аварійної зупинки є обов’язковим елементом, який повинен знаходитися в механічному транспортному засобі, тому перед виїздом водій зобов’язаний перевірити його наявність. Замість знака аварійної зупинки може використовуватися червоний миготливий ліхтар. Якщо замість знака водій використовує червоний миготливий ліхтар, перед виїздом він зобов’язаний перевірити зарядженість батарей або акумуляторів такого ліхтаря.
Знак аварійної зупинки або миготливий червоний ліхтар встановлюється у випадках, зазначених у Правилах, в населеному пункті на відстані не ближче 20 м від місця події, а за його межами – на відстані не менше 40м.

30.7. Забороняється наносити на зовнішні поверхні транспортних засобів зображення чи написи, що не передбачені підприємством-виробником або збігаються з кольорографічними схемами, розпізнавальними знаками чи написами транспортних засобів оперативних і спеціальних служб, передбаченими ДСТУ 3849-99.
Номерні, розпізнавальні знаки, написи і позначення на транспортних засобах
Розпізнавальний знак «Автопоїзд» Розпізнавальний знак «Шипи» Розпізнавальний знак «Учбовий транспортний засіб» Розпізнавальний знак «Колона» Розпізнавальний знак «Діти» Розпізнавальний знак «Довгомірний транспортний засіб» Розпізнавальний знак «Обмеження максимальної швидкості» «Розпізнавальний знак транспортного засобу» Розпізнавальний знак «Лікар» Розпізнавальний знак «Інформаційна таблиця небезпечного вантажу» Розпізнавальний знак «Таксі» «Розпізнавальний автомобільний знак України» Розпізнавальний знак «Глухий водій» Розпізнавальний знак «Інвалід» «Великогабаритний вантаж» «Транспортні засоби оперативних служб»

Коментар експерта

Дана вимога введена до Правил дорожнього руху для того, щоб транспортні засоби із зображеннями або написами не сприймалися іншими учасниками дорожнього руху як оперативні або спеціальні транспортні засоби, що може призвести до небажаних з точки зору безпеки дорожнього руху наслідків.

Обговоріть пункт ПДР з друзями: