20. Рух через залізничні переїзди

Переміщення по підпунктах стрілками на клавіатурі ← →
Переміщення між підпунктами свайпом ліворуч-праворуч
<<
 • 20.1.
 • 20.2.
 • 20.3.
 • 20.4.
 • 20.5. [а)]
 • 20.5. [б)]
 • 20.5. [в)]
 • 20.5. [г)]
 • 20.5. [ґ)]
 • 20.6.
 • 20.7.
 • 20.8. [а)]
 • 20.8. [б)]
 • 20.8. [в)]
 • 20.9.
 • 20.10.
>>
20.1. Водії транспортних засобів можуть перетинати залізничні колії лише на залізничних переїздах.
ПДР: залізничні переїзди

Коментар експерта

Рух через залізничні рейки поза залізничними переїздами заборонений Правилами дорожнього руху, оскільки такий рух може спровокувати виникнення дорожньо-транспортної пригоди за участю рейкового транспорту або пошкодження залізничних колій.

20.2. Під’їжджаючи до переїзду, а також починаючи рух після зупинки перед ним, водій зобов’язаний керуватися вказівками і сигналами чергового по переїзду, положенням шлагбаума, світловою та звуковою сигналізацією, дорожніми знаками і дорожньою розміткою, а також переконатися в тому, що не наближається поїзд (локомотив, дрезина).
ПДР: Під’їжджаючи до переїзду

Коментар експерта

Під’їжджаючи до нерегульованого залізничного переїзду, водій зобов’язаний переконатися у відсутності поїзда, що наближається, а в темну пору доби і в умовах недостатньої видимості – вийти з транспортного засобу і на слух визначити, чи не наближається залізничний транспорт.
Сигнали чергового по переїзду аналогічні сигналам регулювальника, тому водії зобов’язані виконувати їх під час переїзду через залізничний переїзд.

20.3. Для пропуску поїзда, що наближається, і в інших випадках, коли рух через залізничний переїзд заборонено, водій повинен зупинитися перед дорожньою розміткою 1.12 (стоп-лінією), дорожнім знаком 2.2, шлагбаумом чи світлофором так, щоб бачити сигнали, а якщо засоби організації дорожнього руху відсутні – не ближче 10 м до найближчої рейки.

2.2 «Проїзд без зупинки заборонено»2.2
1.12 «Позначення місця зупинки ДТЗ (стоп-лінія)» ПДР: проїзд залізничного переїзду ПДР: проїзд залізничного переїзду

Коментар експерта

З метою забезпечення безпеки дорожнього руху поблизу залізничних рейок і забезпечення безперешкодного руху залізничного транспорту у разі відсутності перед рейками дорожньої розмітки 1.12 (стоп-лінії), дорожнього знаку 2.2 «Проїзд без зупинки заборонено», шлагбаума або світлофора зупинятися дозволяється не ближче ніж за 10 м від найближчої рейки.

20.4. Якщо перед переїздом немає дорожньої розмітки або дорожніх знаків, що визначають кількість смуг руху, рух транспортних засобів через переїзд дозволяється лише в один ряд.

ПДР: переїзд дозволяється лише в один ряд

Коментар експерта

Правилами дорожнього руху приписаний рух через залізничний переїзд тільки в один ряд, якщо перед переїздом немає дорожньої розмітки (1.18) або дорожніх знаків (5.17.1, 5.17.2), що дозволяють рух у кілька рядів. Занаявності декількох смуг для руху через залізничний переїзд Правила не забороняють одночасний рух відразу декількох автомобілів. Водіям слід пам’ятати, що, якщо крайня права смуга вільна, то рух іншими смугами заборонений Правилами дорожнього руху (див. п. 11.2 цих Правил).

20.5. Рух через переїзд забороняється, якщо:

а)черговий по переїзду подає сигнал заборони руху – стоїть до водія грудьми або спиною з піднятим над головою жезлом (червоним ліхтарем чи прапорцем) або з витягнутими в сторони руками;

Коментар експерта

У деяких випадках рух через переїзд регулюється черговим з переїзду (ремонт, несправність світлофорів, шлагбаумів тощо). У таких випадках водії зобов’язані керуватися під час руху через переїзд вказівками чергового з переїзду.

20.5. Рух через переїзд забороняється, якщо:

б)шлагбаум опущений або почав опускатися;

Коментар експерта

З метою забезпечення безпеки дорожнього руху забороняється об’їжджати залізничний шлагбаум і в’їжджати на переїзд, не тільки коли шлагбаум закритий, а й у тому випадку, коли він тільки почав опускатися або підніматися.

20.5. Рух через переїзд забороняється, якщо:

в)увімкнено заборонний сигнал світлофора чи звуковий сигнал незалежно від наявності та положення шлагбаума;

Коментар експерта

Червоний сигнал світлофора забороняє рух транспортних засобів, тому, навіть якщо піднято шлагбаум, при увімкненому червоному сигналі світлофора рух через переїзд заборонено. Увімкнення біло-місячного сигналу світлофора інформує водіїв про те, що світлофор для регулювання руху через залізничний переїзд справний.

20.5. Рух через переїзд забороняється, якщо:

г)за переїздом утворився затор, який змусить водія зупинитися на переїзді;

ПДР: забороняється, якщо утворився затор

Коментар експерта

Зупинка на переїзді заборонена пунктом 15.9 а), тому, якщо за переїздом утворився затор у русі, водієві заборонено виїжджати на переїзд.

20.5. Рух через переїзд забороняється, якщо:

ґ)до переїзду в межах видимості наближається поїзд (локомотив, дрезина).

ПДР: забороняється, якщо наближається поїзд

Коментар експерта

Необхідність введення даної заборони цілком зрозуміла і очевидна. Навряд чи розсудливий водій ризикне перетинати переїзд, якщо побачить, що наближається поїзд (локомотив, дрезина).

Вимога завчасно визначити, чи немає в межах видимості рейкового рухомого складу, що наближається, особливо актуальна на нерегульованих залізничних переїздах і переїздах, на яких несправний світлофор, що регулює рух через переїзд. У будь-якому випадку водій завжди має пам’ятати, що він несе відповідальність за порушення безпеки дорожнього руху і життя пасажирів, яких він перевозить.

20.6. Рух через переїзд сільськогосподарських, дорожніх, будівельних та інших машин і механізмів дозволяється тільки в транспортному стані.
ПДР: Рух через переїзд сільськогосподарських машин

Коментар експерта

Сільськогосподарська, дорожня і будівельна техніка обладнується спеціальним обладнанням і агрегатами, які в робочому положенні можуть пошкодити дорожнє полотно або залізничні рейки, тому рух такої техніки через залізничний переїзд або проїзною частиною дозволяється лише у транспортному стані. Техніка, яка через об’єктивні обставини не може рухатися у транспортному стані або конструкція якої не дозволяє такий рух (гусеничні трактори), має транспортуватися на спеціальних платформах. Пересування транспортних засобів на гусеничному ходу дозволяється тільки на місцевих дорогах без твердого покриття за мінусової температури атмосферного повітря (ст. 29 Закону «Про дорожній рух»).

20.7. Забороняється самовільно відкривати шлагбаум або об’їжджати його, а також об’їжджати транспортні засоби, які стоять перед переїздом, коли рух через нього заборонено.
ПДР: Забороняється самовільно відкривати шлагбаум

Коментар експерта

Даний пункт Правил дорожнього руху категорично забороняє самовільно відкривати шлагбаум (напівшлагбаум) або здійснювати його об’їзд. Водіям оперативних і спеціальних транспортних засобів також заборонено порушувати даний пункт Правил. Порушення даного пункту закінчується, як правило, трагічними наслідками в результаті зіткнення з залізничним транспортом.

20.8. У разі вимушеної зупинки транспортного засобу на переїзді водій зобов’язаний негайно висадити людей і вжити заходів для звільнення переїзду, а якщо це не вдається зробити, він повинен:

а)коли є можливість, послати двох чоловік уздовж колій в обидва боки від переїзду не менш як на 1000 м (якщо одного, то в бік ймовірної появи поїзда, а на одноколійних переїздах – у бік гіршої видимості залізничної колії), пояснивши їм правила подавання сигналу зупинки машиністу поїзда (локомотива, дрезини), що наближається;

20.8. У разі вимушеної зупинки транспортного засобу на переїзді водій зобов’язаний негайно висадити людей і вжити заходів для звільнення переїзду, а якщо це не вдається зробити, він повинен:

б)залишатися біля транспортного засобу і, подаючи сигнали загальної тривоги, вживати всіх заходів для звільнення переїзду;

20.8. У разі вимушеної зупинки транспортного засобу на переїзді водій зобов’язаний негайно висадити людей і вжити заходів для звільнення переїзду, а якщо це не вдається зробити, він повинен:

в)у разі появи поїзда бігти йому назустріч, подаючи сигнал зупинки.

ПДР: сигнал зупинки

Коментар експерта

Виконання водієм викладених в даному пункті Правил дій у разі вимушеної зупинки на залізничному переїзді дозволить знизити ймовірність виникнення дорожньо-транспортної пригоди.

20.9. Сигналом зупинки поїзда (локомотива, дрезини) є круговий рух руки (у світлу пору – із шматком яскравої тканини або будь-яким добре помітним предметом, у темну пору доби і в умовах недостатньої видимості – з факелом або ліхтарем). Сигналом загальної тривоги є серії звукових сигналів транспортного засобу, що складаються з одного довгого і трьох коротких сигналів.

Коментар експерта

Даний пункт Правил роз’яснює порядок подачі сигналів для зупинки поїзда, а також сигналу загальної тривоги, які дозволяють проінформувати учасників руху про небезпеку, що виникла, або перешкоду поблизу залізничного переїзду чи поблизу залізничних колій.

20.10. Стадо тварин дозволяється переганяти через переїзд тільки за достатньої кількості погоничів, але не менше трьох. Переводити поодиноких тварин (не більше двох на одного погонича) необхідно лише за вуздечку, повід.
ПДР: перегін тварин через залізничний переїзд ПДР: перегін тварин через залізничний переїзд ПДР: перегін тварин через залізничний переїзд

Коментар експерта

З метою забезпечення безпеки дорожнього руху переганяти тварин через залізничний переїзд можна тільки з дозволу чергового по переїзду, а на нерегульованих переїздах – за достатньої кількості погоничів, зазначеної в даному пункті. Під час перегону тварин через залізничний переїзд погоничі зобов’язані стежити за зміною обстановки на залізниці.

Обговоріть пункт ПДР з друзями: