19. Користування зовнішніми світловими приладами

Переміщення по підпунктах стрілками на клавіатурі ← →
Переміщення між підпунктами свайпом ліворуч-праворуч
<<
 • 19.1. [а)]
 • 19.1. [6)]
 • 19.1. [в)]
 • 19.1. [Примітка.]
 • 19.2.
 • 19.3.
 • 19.4.
 • 19.5.
 • 19.6.
 • 19.7.
 • 19.8.
 • 19.9.
>>
19.1.У темну пору доби та в умовах недостатньої видимості незалежно від ступеня освітлення дороги, а також у тунелях на транспортному засобі, що рухається, повинні бути ввімкнені такі світлові пристрої:

а)на всіх механічних транспортних засобах – фари ближнього (дальнього) світла;

ПДР: фари ближнього (дальнього) світла на всіх механічних ТЗ
19.1.У темну пору доби та в умовах недостатньої видимості незалежно від ступеня освітлення дороги, а також у тунелях на транспортному засобі, що рухається, повинні бути ввімкнені такі світлові пристрої:

6)на мопедах (велосипедах) і гужових возах (санях) – фари або ліхтарі;

ПДР: фари або ліхтарі на мопедах (велосипедах) і гужових возах
19.1.У темну пору доби та в умовах недостатньої видимості незалежно від ступеня освітлення дороги, а також у тунелях на транспортному засобі, що рухається, повинні бути ввімкнені такі світлові пристрої:

в)на причепах та транспортних засобах, що буксируються, – габаритні ліхтарі.

ПДР: габаритні ліхтарі на причепах і буксируваних ТЗ
19.1.У темну пору доби та в умовах недостатньої видимості незалежно від ступеня освітлення дороги, а також у тунелях на транспортному засобі, що рухається, повинні бути ввімкнені такі світлові пристрої:

Примітка.В умовах недостатньої видимості на механічних транспортних засобах дозволяється замість фар ближнього (дальнього) світла ввімкнути протитуманні фари.

Коментар експерта

Освітлювальні пристрої забезпечують безпеку дорожнього руху, тому рух на транспортному засобі в темну пору доби, а також в умовах недостатньої видимості з вимкненими освітлювальними пристроями заборонений Правилами дорожнього руху.

Правилами також заборонений рух у тунелях з вимкненими освітлювальними пристроями через різку зміну освітленості під час в’їзду і виїзду з тунелю незалежно від наявності штучного освітлення в тунелі. Внаслідок різкої зміни освітленості водій може короткочасно втратити контроль над дорожньою ситуацією, що неприпустимо з точки зору забезпечення безпеки дорожнього руху.

19.2.Дальнє світло слід перемикати на ближнє не менш як за 250 м до зустрічного транспортного засобу, а також тоді, коли воно може засліпити інших водіїв, зокрема тих, що рухаються в попутному напрямку.
 Світло необхідно перемикати і на більшій відстані, якщо водій зустрічного транспортного засобу періодичним перемиканням світла фар покаже потребу в цьому.
ПДР: дальнє світло слід перемикати на ближнє не менш як за 250 м до зустрічного ТЗ

Коментар експерта

Користуватися дальнім світлом фар дозволяється як у населеному пункті, так і за його межами, при цьому має забезпечуватися безпека як зустрічних транспортних засобів, так і транспортних засобів, що рухаються в попутному напрямку. Оскільки дальнє світло фар може спровокувати засліплення водіїв зустрічних і попутних транспортних засобів, Правилами визначається мінімальна відстань у 250 м, за якої дозволяється користуватися дальнім світлом фар як попереджувальним сигналом. У разі коли виникає необхідність у попередженні перемиканням світла фар водіїв транспортних засобів, що рухаються в попутному напрямку, водій, який здійснює обгін або випередження, зобов’язаний змістити свій транспортний засіб лівіше від осі симетрії транспортного засобу, що обганяється або випереджається, щоб виключити ймовірність засліплення водіїв транспортних засобів, що рухаються в попутному напрямку, через дзеркало заднього виду.

19.3.У разі погіршення видимості в напрямку руху, викликаного світлом фар зустрічних транспортних засобів, водій повинен зменшити швидкість до такої, яка б не перевищувала безпечної за умовами фактичної видимості дороги в напрямку руху, а в разі засліплення – зупинитися, не змінюючи смуги руху, і увімкнути аварійну світлову сигналізацію. Відновлення руху дозволяється лише після того, як пройдуть негативні наслідки засліплення.

ПДР: дії при засліпленні водія

Коментар експерта

Увімкнення аварійної світлової сигналізації сприяє підвищенню безпеки дорожнього руху транспортних засобів в умовах, коли на проїзній частині виникає надзвичайна ситуація, тому водії транспортних засобів зобов’язані користуватися нею у разі засліплення світлом фар інших транспортних засобів. У разі засліплення світлом фар водій зобов’язаний знизити швидкість до безпечної (забороняється різко гальмувати) і зупинитися в межах смуги свого руху. Водіям забороняється з’їжджати ліворуч або праворуч у разі засліплення світлом фар, оскільки під час з’їзду ліворуч можливий виїзд на смугу зустрічного руху, а праворуч – наїзд на пішоходів, які рухаються уздовж проїзної частини тротуаром або узбіччям.

19.4.Під час зупинки на дорозі в темну пору доби і в умовах недостатньої видимості на транспортному засобі мають бути ввімкнені габаритні або стоянкові ліхтарі, а при вимушеній зупинці додатково – аварійна світлова сигналізація.

В умовах недостатньої видимості дозволяється додатково увімкнути ближнє світло або протитуманні фари та задні протитуманні ліхтарі.

Якщо габаритні ліхтарі несправні, транспортний засіб слід прибрати за межі дороги, а якщо це неможливо, його необхідно позначити відповідно до вимог пунктів 9.10 та 9.11 цих Правил.

ПДР: на ТЗ повинні бути включені габаритні або стоянкові ліхтарі

Коментар експерта

Під час вимушеної аварійної зупинки водій зобов’язаний забезпечити безпеку дорожнього руху, тому в таких випадках на зупиненому транспортному засобі має бути увімкнена аварійна світлова сигналізація. Після увімкнення аварійної світлової сигналізації водій зобов’язаний прибрати транспортний засіб, що зупинився, за межі проїзної частини дороги або вулиці, а якщо це неможливо, то він зобов’язаний позначити свій транспортний засіб, встановивши знак аварійної зупинки або миготливий червоний ліхтар на відстані 20 м у населеному пункті і 40 м за його межами.

Знак аварійної зупинки і миготливий червоний ліхтар
19.5.Протитуманні фари можна використовувати в умовах недостатньої видимості як окремо, так і з ближнім або дальнім світлом фар, а в темну пору доби на неосвітлених ділянках доріг – лише разом з ближнім або дальнім світлом фар.
ПДР: протитуманні фари

Коментар експерта

Оскільки в темну пору доби на транспортному засобі має бути увімкнене освітлення, протитуманні фари можуть використовуватися на транспортних засобах в зазначену пору доби тільки з дальнім або ближнім світлом фар.
В умовах недостатньої видимості ближнє або дальнє світло фар вмикати необов’язково, тому в таких умовах протитуманні фари можна використовувати як окремо від них, так і разом з ними.

19.6.Фарою-прожектором і фарою-шукачем можуть користуватися лише водії оперативних транспортних засобів під час виконання службових завдань, вживши заходів для того, щоб не засліплювати інших учасників дорожнього руху.
ПДР: фара - прожектор

Коментар експерта

Фара-прожектор і фара-шукач – це додаткові прилади зовнішнього освітлення, які можуть встановлюватися тільки на оперативних транспортних засобах. Дані прилади забезпечують точкову концентрацію світлового потоку. Під час використання фари-прожектора і фари-шукача водії оперативних транспортних засобів зобов’язані вжити заходів для того, щоб не засліплювати інших учасників дорожнього руху.

19.7.Забороняється підключати задні протитуманні ліхтарі до сигналів гальмування.
ПДР: забороняється підключати протитуманні ліхтарі до сигналів гальмування

Коментар експерта

Задні протитуманні ліхтарі випромінюють інтенсивний світловий пучок, який в умовах недостатньої видимості добре видний на значній відстані від транспортного засобу. Підключення цих ліхтарів до сигналів гальмування може дезорієнтувати водіїв транспортних засобів, що рухаються позаду, тому підключати протитуманні ліхтарі до сигналів гальмування заборонено Правилами дорожнього руху.

19.8.Знак автопоїзда, встановлений згідно з вимогами підпункту «а» 30.3 цих Правил, повинен бути постійно увімкнений під час руху, а в темну пору доби або в умовах недостатньої видимості – і під час вимушеної зупинки, зупинки чи стоянки на дорозі.

ПДР: знак автопоїзда

Коментар експерта

Увімкнення розпізнавального знака «Автопоїзд» застосовується для попередження інших учасників дорожнього руху про рух транспортного засобу, довжина якого більше довжини окремого транспортного засобу. Розпізнавальний знак «Автопоїзд» дозволяє іншим учасникам дорожнього руху розрахувати свою власну траєкторію і швидкість руху в межах проїзної частини з дотриманням заходів безпеки дорожнього руху.

Розпізнавальний знак «Автопоїзд»

19.9.Задній протитуманний ліхтар дозволяється використовувати виключно в умовах недостатньої видимості як у світлу, так і в темну пору доби.

ПДР: задній протитуманний ліхтар

Коментар експерта

Задні протитуманні ліхтарі при їх використанні не повинні засліплювати інших учасників дорожнього руху, закривати задні ліхтарі, номерний знак та його підсвічування і не мають виступати за габарити транспортного засобу.

Обговоріть пункт ПДР з друзями: