По якій траєкторії водієві синього автомобіля дозволено поворот праворуч?

Допомога Експерта

На малюнку бачимо кілька видів горизонтальних дорожніх розміток та інформаційно-вказівний дорожній знак. Розберемо їхні описи, згідно з ПДР:

«Знак 5.11 «Смуга для руху маршрутних транспортних засобів» застосовується для позначення смуги, яка призначена тільки для транспортних засобів, що рухаються за встановленими маршрутами, якщо рух по такій смузі здійснюється попутно із загальним потоком транспортних засобів. Дія знака поширюється на смугу руху, над якою він установлений. Якщо знак установлений праворуч від дороги, його дія поширюється на праву смугу руху.

Водій, який повертає праворуч на дорозі зі смугою для маршрутних транспортних засобів, відокремленою переривчастою лінією дорожньої розмітки, може виконати поворот з цієї смуги. У таких місцях дозволяється також заїжджати на неї під час виїзду на дорогу і для посадки чи висадки пасажирів біля правого краю проїзної частини».

«Розмітка 1.24 «А» позначає смугу, призначену для руху лише маршрутних транспортних засобів.

Водій, який повертає праворуч на дорозі зі смугою для маршрутних транспортних засобів, відокремленою переривчастою лінією дорожньої розмітки, може виконати поворот з цієї смуги. У таких місцях дозволяється також заїжджати на неї під час виїзду на дорогу і для посадки чи висадки пасажирів біля правого краю проїзної частини».

«Розмітка 1.10.1 позначає місця, де заборонено стоянку. Застосовується самостійно або в поєднанні зі знаком 3.35 «Стоянку заборонено» і наноситься біля краю проїзної частини або по верху бордюру».

Тепер звернемося до пунктів 10.4 і 17.2, які стосуються цього запитання, згідно з ПДР:

Пункт 10.4. «Перед поворотом праворуч і ліворуч, в тому числі в напрямку головної дороги, або розворотом водій зобов’язаний завчасно зайняти відповідне крайнє положення на проїзній частині, призначеній для руху в цьому напрямку, крім випадків, коли відбувається поворот у разі в’їзду на перехрестя, де організовано круговий рух, напрямок руху визначено дорожніми знаками чи дорожньою розміткою або рух можливий лише в одному напрямку, встановленому конфігурацією проїзної частини, дорожніми знаками чи розміткою.

Водій, що виконує поворот ліворуч або розворот поза перехрестям з відповідного крайнього положення на проїзній частині цього напрямку, повинен дати дорогу зустрічним транспортним засобам, а в разі виконання цих маневрів не з крайнього лівого положення на проїзній частині — і попутним транспортним засобам. Водій, який виконує поворот ліворуч, повинен дати дорогу попутним транспортним засобам, що рухаються попереду нього і виконують розворот.

За наявності трамвайної колії посередині проїзної частини водій нерейкового транспортного засобу, що виконує поворот ліворуч або розворот поза перехрестям, повинен дати дорогу трамваю».

Пункт 17.2. «Водій, який повертає праворуч на дорозі зі смугою для маршрутних транспортних засобів, відокремленою переривчастою лінією дорожньої розмітки, може виконувати поворот з цієї смуги. У таких місцях дозволяється також заїжджати на неї під час виїзду на дорогу і для посадки або висадки пасажирів біля правого краю проїзної частини».

Нагадаємо значення терміна «крайнє положення на проїзній частині» з пункту 1.10, згідно з ПДР:

« Крайнє положення на проїзній частині — положення транспортного засобу на відстані від краю проїзної частини (середини проїзної частини або розділювальної смуги), яка не дає змоги рухатися попутному транспортному засобу (у тому числі двоколісному) ще ближче до краю проїзної частини (середини проїзної частини або розділювальної смуги)».

Тепер розберемо траєкторії, які позначені на малюнку:

А — в цьому випадку поворот праворуч виконуватиметься не з крайнього правого положення на проїзній частині, що суперечить вимогам пункту 10.4, а значить рух по такій траєкторії заборонено.

Б — в цьому випадку поворот праворуч виконуватиметься з крайнього правого положення на проїзній частині зі смуги, яка призначена для руху маршрутних транспортних засобів і відділена жовтою переривчастою лінією горизонтальної дорожньої розмітки. Рух по цій траєкторії дозволено.

На малюнку ми бачимо смугу для маршрутних транспортних засобів, яка розташована біля правого краю проїзної частини. Перед перехрестям жовта широка суцільна лінія горизонтальної дорожньої розмітки переходить у переривчасту, а значить дозволяє перетнути її та заїхати на смугу для маршрутних транспортних засобів. Таким чином, тільки по траєкторії Б поворот праворуч виконуватиметься зі смуги для маршрутних транспортних засобів, а саме з крайнього правого положення на проїзній частині.

Як випливає з описаного вище, поворот праворуч повинен виконуватися з крайньої правої смуги проїзної частини, а також дозволяється його виконання зі смуги для маршрутних транспортних засобів. Правильна відповідь — друга.

Порадьтеся з друзями:
Коментарі •
user-photo