Що сприяє недопущенню неконтрольованого биття колеса на швидкості (воблінгу)?

Допомога Експерта

Шиммі, або вобблінг — ефект биття переднього колеса мотоцикла або шасі літака, що виникає на швидкості, та «виляння» траєкторії руху з боку в бік. Вобблінг небезпечний тим, що неконтрольоване коливання керма виникає не на малих, а тільки на великих швидкостях руху. Він нерідко призводить до аварійної ситуації. Навіть досвідчені гонщики схильні до шіммі, що регулярно можна спостерігати на трасах шосейно-кільцевих мотогонок. В аваріях були випадки розриву коліс і зламу стійок шасі. Способу боротьби з шіммі, або вобблінгом, не існує.

Виникає це явище через однократний поштовх, коли колесо потрапляє на купину або в ямку. Іншої причини виникнення, крім великої швидкості, купини або ямки, до теперішнього часу не виявлено.

Вобблінг може бути спричинений:

• станом коліс;

• станом гальм;

• станом передньої або задньої підвіски;

• зношеними підшипниками;

• поганим регулюванням демпфера;

• регулюванням вітрового скла;

• неправильним розподілом ваги.

З матеріалів «Вікіпедії»:

Ефект шиммі — виникнення швидких коливань (частотою 4—10 Гц) зазвичай на рульових колесах транспортного засобу. У момент виникнення шиммі транспортний засіб в цілому не піддається впливу коливань, проте з наростанням їх амплітуди відбувається втрата керування через посилення нишпорення. Загроза розвитку шиммі, теоретично, існує у будь-яких транспортних засобах з однією точкою докладання керуючого впливу за наявності достатньої міри свободи рульового колеса, наприклад мотоцикли, велосипеди та скейтборди і, крім того, триколісні легкі літаки, здатні на землі розвивати швидкість понад 80 км/год. На більшості автомобілів ефект шиммі істотно не проявляється. Нестабільність, що передує розвитку ефекту, виникає здебільшого на великих швидкостях і за відчуттями приблизно відповідає характерним коливанням коліс магазинних візків або поведінки шасі літака під час приземлення.

Ефективне встановлення рульового демпфера для компенсації коливань. Вкрай важливі балансування переднього колеса, якість покришки, справність вилки, правильно вибрана жорсткість амортизатора.

Як бачимо, правильна відповідь — четверта, все перераховане вище.

Порадьтеся з друзями:
Коментарі •
user-photo