47. Додаткові питання щодо категорій В1, В (Безпека)

00 : 00
<<
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
>>

Для забезпечення безпеки дорожнього руху водій повинен:

Пункти ПДР

Пункт 12.1 ПДР України

Завантажити ПДР з коментарями та ілюстраціями:

Допомога Експерта

Щоб розібратися в питанні, звернемося до пунктів 2.3, 12.1, 13.1, які мають пряме відношення до вибору правильної відповіді. Згідно з ПДР:

Пункт 2.3. «Для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов’язаний:

...

в) на автомобілях, обладнаних засобами пасивної безпеки (підголівники, ремені безпеки), користуватися ними і не перевозити пасажирів, не пристебнутих ременями безпеки. Дозволяється не пристібатися особі, яка навчає водінню, якщо за кермом учень, а в населених пунктах, крім того, — водіям і пасажирам з інвалідністю, фізіологічні особливості яких заважають користуватися ременями безпеки, водіям і пасажирам оперативних та спеціальних транспортних засобів і таксі (підпункт змінений 11.07.2018)...»

Пункт 12.1. «При виборі в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен враховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним».

Пункт 13.1. «Водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримуватися безпечної дистанції та безпечного інтервалу».

Бачимо, що вказане в першому, другому, третьому варіантах відповіді буде правильним для забезпечення безпеки дорожнього руху водієм. Але оскільки правильною може бути тільки одна відповідь, четвертий варіант, що об’єднує вказане в перших трьох, буде правильним.

При русі в щільному потоці Ви помітили ззаду транспортний засіб, що рухається на занадто малій дистанції. Як слід вчинити, щоб забезпечити безпеку руху?

Що необхідно зробити перед відкриттям капота, якщо з-під нього йде дим?

У транспортному потоці найбезпечніше рухатися зі швидкістю:

Допомога Експерта

Нагадаємо значення терміна «безпечна швидкість» із пункту 1.10 ПДР:

«Безпечна швидкість — швидкість, за якої водій має змогу безпечно керувати транспортним засобом та контролювати його рух у конкретних дорожніх умовах».

Вимоги Правил обмежують граничні швидкості руху на різних видах доріг, для певних транспортних засобів і для окремих видів перевезень, а також забороняють перевищувати встановлені обмеження.

При виборі швидкості руху потрібно враховувати інтенсивність руху. Зі збільшенням швидкості руху зменшується дистанція між автомобілями, ускладняється можливість безпечного маневрування, тому найбільш безпечно рухатись із середньою швидкістю транспортного потоку. Не рекомендується допускати різниці швидкостей з іншими автомобілями менше 10 км/год, оскільки в такому випадку обгони і випередження затягуються, а автомобілі довше перебувають в небезпечному просторі один від одного, і ваш автомобіль буде перешкодою для інших транспортних засобів, що змусить їх маневрувати на дорозі.

Таким чином, правильна відповідь — третя.

Як найбезпечніше проїхати перехрестя, якщо при наближенні до нього Ви бачите зелений миготливий сигнал світлофора?

Допомога Експерта

Якщо на світлофорі зелений сигнал не горить, а блимає, це миготіння означає, що час, відведений на проїзд перехрестя, добігає кінця. Після цього має бути увімкнений сигнал, що забороняє рух. Іноді про час увімкнення сигналу іншого кольору можна дізнатися, подивившись на цифрове табло, але не всі світлофори їм забезпечені.

Якщо до перехрещення проїзних частин ще далеко, краще знижувати швидкість, а пізніше зупинитися, особливо якщо можна відзначити, що проїхати до кінця горіння зеленого ви точно не встигнете.

Такі самі дії потрібно виконати, якщо необхідно перетнути пішохідну зебру. Якщо миготіння зеленого застало вас на відстані 5—10 м до розмітки, проїжджайте перехрестя з дотриманням необхідних запобіжних заходів.

При більшій відстані краще знизити швидкість, аж до повної зупинки, але в жодному разі не прискорюватися.

Ваші дії мають визначатися за тим, де саме вас застав світлофор. Наприклад, якщо ви перебуваєте безпосередньо перед перетином доріг і зупинятися небажано, при зеленому сигналі ви можете продовжити рух. Якщо червоне світло загориться, поки ви ще будете проїжджати перехрестя, закінчити маневр ви можете відповідно до пункту 16.8 ПДР:

«Водій, який виїхав на перехрещення проїзних частин згідно із сигналом світлофора, що дозволяє рух, повинен виїхати у наміченому напрямку незалежно від сигналів світлофора на виїзді. Проте, якщо на перехрестях перед світлофорами на шляху руху водія є дорожня розмітка 1.12 (стоп-лінія) або дорожній знак 5.62 «Місце зупинки», він повинен керуватися сигналами кожного світлофора».

Тобто при в’їзді на перехрестя в той час, поки не закінчив горіти дозвільний сигнал, продовжити рух на виїзд ви зобов’язані. Не варто робити так тільки в одному випадку — якщо за перехрестям ви бачите затор.

Якщо до краю проїзної частини ще далеко, світлофор почав блимати, а ви рухаєтеся повільно, не варто прискорюватися, навпаки знижуйте швидкість, а після зупиніться перед перехрестям і почекайте потрібного сигналу. Після зеленого сигналу увімкнеться жовтий.

Якщо розглядати кожен варіант відповіді, то збільшити швидкість — неприпустимо і небезпечно, не змінювати швидкість руху, а після, якщо не вийде проїхати перехрестя, загальмувати перед «Стоп-лінією» — також небезпечно, бо в цьому випадку, якщо не збавляти швидкість, доведеться вдатися до екстреного гальмування, яке негативно позначається і на технічному стані автомобіля. Виходячи з вищевикладеного, тільки третій варіант відповіді буде правильним, грамотним з точки зору безпеки та ситуації на перехресті.

Який з перерахованих нижче факторів не впливає на час реакції водія?

Допомога Експерта

Швидкістю (часом) реакції водія в ПДР вважається проміжок часу, відлік якого починається в момент виявлення водієм небезпеки i до початку вжиття заходів, спрямованих на її відвернення. Під заходами мається на увазі натискання на педаль гальма або поворот керма.

Щоб досягти максимально безпечного водіння, водій повинен мати швидку реакцію на дорожню ситуацію.

Існує низка факторів, що впливають на швидкість реакції водія:

1. Стать.

Доведено, що водії-чоловіки реагують на зовнішні подразники трохи швидше, ніж водії-жінки. Різниця становить близько 0,5 с.

2. Вік.

Молоді водії швидше обробляють інформацію, що надходить, але літні витрачають набагато менше часу на прийняття правильних рішень. Також варто відзначити й те, що у літніх водіїв час реакції завжди стабільний.

3. Досвід.

Очевидно, що ніякі знання ПДР не зможуть замінити досвід. Досвідчений водій завжди спокійний, упевнений, дисциплінований. Він покладається на інтуїцію, а це скорочує час прийняття рішення.

4. Тренованість.

Йдеться не про тренування у водінні (хоча це теж важливо), а про заняття фізкультурою і спортом. Доведено, що середня реакція у фізично здорового водія вище.

5. Умови роботи.

Робота в місті має на увазі постійні зміни на дорозі. Водій на жвавій міській дорозі реагує краще, ніж водій на одноманітній трасі.

6. Час доби.

Вночі, коли освітлення обмежує огляд, а природний біологічний годинник хилить до сну, реакція водія притупляється. Час світанку і заходу сонця також несприятливо впливає на швидкість реакції водія. В середньому реакція водія притупляється на кілька секунд.

7. Погодні умови.

Туман, дощ, сніг — все це збільшує час, який потрібен водієві на реакцію керування автомобілем.

8. Медичні препарати.

Існує величезний список ліків, які протипоказані у разі керування транспортним засобом. До таких ліків можуть належати звичайні знеболюючі або засоби від застуди.

9. Алкоголь.

Протипоказаний при керуванні транспортним засобом.

Час реакції водія і його емоційні якості тісно пов’язані один з одним.

Як бачимо, багато з того, що перераховано у відповідях, вказано і вище. Окремо варто обговорити варіанти: температура в салоні автомобіля та освіта.

Температуру в салоні автомобіля можна розглядати як наслідок погодних умов, бо вона залежить більшою мірою саме від них. Надмірно висока температура влітку або сильний холод взимку позначатимуться на температурі в салоні автомобіля, а значить, прямо впливатимуть на самого водія — його самопочуття, відчуття і рівень комфортності, який також дуже важливий при водінні транспортного засобу. Стає зрозумілим, що все це впливатиме на час реакції водія.

Що стосується відповіді 3 — освіта, наведемо дані з «Вікіпедії»:

«Освіта — єдиний цілеспрямований процес виховання і навчання, а також сукупність придбаних знань, умінь, навичок, ціннісних установок, функцій, досвіду діяльності та компетенцій. У широкому сенсі слова освіта — процес або продукт формування розуму, характеру і фізичних здібностей особистості».

Нагадаємо, що реакція — це дія організму у відповідь на зовнішній подразник. Очевидно, що освіта не є фактором, який має вплив на організм людини, а значить, вона і не є чинником, який впливав би на швидкість реакції водія. Правильна відповідь — третя.

Де найбезпечніше встановлювати дитяче автокрісло в салоні автомобіля?

Пауза Щоб продовжити, натисніть
Порадьтеся з друзями: