38. Етика водіння, культура та відпочинок водія

00 : 00
<<
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
>>

При русі в транспортному потоці водій, що рухався по сусідній смузі, різко перелаштувався на Вашу смугу руху, змусивши Вас загальмувати. Що необхідно Вам зробити в даній ситуації?

Гальмівний шлях на дорозі одразу після дощу:

Допомога Експерта

На мокрій або зледенілій дорозі гальмівний шлях, безсумнівно, збільшується.

Це пов'язано з тим, що на слизькій поверхні зчеплення колеса автомобіля з дорогою знижується, що і призводить у разі гальмування до збільшення гальмівного шляху. Навіть невеликий дощ зволожує дорогу і змішується з пилом, створюючи тим самим тонкий шар, в чем-то подібний мастилі. Це робить дорогу досить слизькою.

Не варто долати калюжі на великій швидкості, необхідно обов'язково знизити швидкість. При проходженні через калюжу колеса істотно втрачають зчеплення з дорогою. Ще більш небезпечно долати калюжу одними правими або лівими колесами на значній швидкості - тут спостерігається ефект занесення, який відбувається за рахунок зчеплення правих і лівих коліс. При такій ситуації можуть виникнути досить неприємні наслідки, аж до занесення в кювет і навіть перекидання машини. Тому навіть при невеликих опадах потрібно бути уважним на дорозі.

Також запам'ятайте, що в ожеледь гальмівний шлях будь-якого автомобіля може збільшитися в десятки разів!


Чи змінюється поле зору водія при збільшенні швидкості руху?

Допомога Експерта

Відомо, що зорові сприйняття дають водієві до 95 % всієї інформації про дорожню обстановку. Зі збільшенням швидкості йому потрібно швидше оцінювати обстановку, бо вона змінюється швидше. У такій ситуації водій змушений дивитися набагато далі вперед, тому його поле зору різко звужується зі збільшенням швидкості. Зменшується і відстань видимості. Враховуйте це, особливо при їзді вночі.

Запам’ятайте: чим швидше їдемо, тим менше бачимо, що робиться навколо!

Відносно якої лінії дорожньої розмітки найбільш безпечно контролювати положення свого автомобіля при зустрічному роз’їзді в темний час доби?

Допомога Експерта

При зустрічному роз’їзді в темний час доби найкраще контролювати положення свого автомобіля щодо правої лінії дорожньої розмітки, що позначає край проїзної частини дороги. А в разі відсутності розмітки необхідно дивитися в бік правого узбіччя, щоб уникнути засліплення та зміщення автомобіля в правий або лівий бік.

В який бік необхідно дивитися водію при зустрічному роз’їзді в темний час доби для того, щоб зменшити вірогідність засліплення?

Допомога Експерта

При зустрічному роз’їзді намагайтеся триматися ближче до правого краю дороги, витримуючи якомога більший бічний інтервал до зустрічного транспорту. Він може везти виступаючі за габарити вантаж або причіп, які погано видно.

Якщо немає зустрічного транспорту, при русі вночі по заміській дорозі користуйтеся дальнім світлом фар. Коли з’являється зустрічний транспорт, необхідно перемикати дальнє світло фар на ближнє.

Близько 15 % всіх нічних пригод пов’язано з осліпленням при зустрічному роз’їзді. Водій, засліплений дальнім світлом фар, починає розрізняти обстановку тільки через 7—8 секунд. Для деяких цей час дорівнює 30—40 секундам. Тобто весь цей час водій їде наосліп.

Щоб уникнути засліплення, потрібно дотримуватися деяких правил:

•             Переходьте на ближнє світло не пізніше, ніж за 150 м до зустрічного транспорту. Занадто рано перемикатися не варто, адже тоді доведеться знизити швидкість руху.

•             Перед перемиканням фар слід заглянути якомога далі вперед, намагатися помітити перешкоди, які знаходяться попереду, визначити до них відстань і час зближення. Ознаки небезпеки: автомобіль, що стоїть, пішоходи, дефекти дороги, ділянки, що ремонтуються.

•             Якщо попереду небезпека, знижуйте швидкість, адже об’їхати перешкоду вам буде дуже складно через погану видимість обстановки після роз’їзду.

•             Намагайтеся дивитися не на фари зустрічного автомобіля, а якомога правіше — в бік правого узбіччя, контролюючи край проїзної частини дороги.

•             Якщо водій зустрічного автомобіля не переходить на ближнє світло, то перевірте, чи не горить у вас теж дальнє світло фар.

•             Привчіть себе, переходячи на ближнє світло фар, синхронно знижувати швидкість до 50 км/год.

Відповідно, правильним варіантом відповіді буде другий.

Що необхідно зробити водію перед поїздкою в темний час доби по дорозі поза населеним пунктом?

Під час руху в темний час доби автомобіль, що рухався перед Вами, різко загальмував на смузі руху. Які Ваші дії в ситуації, що склалася, будуть найбезпечнішими?

Допомога Експерта

Розберемо кожен із представлених варіантів відповіді й опишемо міркування.

«Подати звуковий сигнал та об’їхати автомобіль, що зупинився, узбіччям». Оскільки ви ніколи не знаєте напевно, що спричинило зупинку автомобіля попереду (наприклад, це може бути серйозна аварія), об’їжджати, не впевнившись, що це буде безпечно для вас і вашого транспортного засобу, неприпустимо.

«Ввімкнути лівий покажчик повороту та об’їхати автомобіль, що зупинився, зустрічною смугою руху». Аналогічно поясненню вище — неприпустимо. Також виїзд на зустрічну смугу — особливо небезпечний маневр, і цей варіант відповіді ще більш необачний, ніж вищенаведений перший.

«Зупинитися в смузі руху, ввімкнувши аварійну світлову сигналізацію, та не об’їжджати автомобіль, що зупинився, не переконавшись у безпечності такого маневру». Так, це найбільш підходящий спосіб вирішення ситуації, що склалася на дорозі. Дотримання безпеки — найбільш важливий і головний аспект для всіх учасників дорожнього руху.

Логічно розмірковуючи, ми з’ясували, що правильним варіантом відповіді на це запитання буде третій.

Під час руху по дорозі поза населеним пунктом Ви зібралися зробити обгін вантажного автомобіля. Після ввімкнення Вами лівого покажчика повороту водій вантажного автомобіля ввімкнув та вимкнув сигнал лівого повороту. Що це може означати?

Допомога Експерта

Саме через виїзд на зустрічну смугу обгін вважається одним з найнебезпечніших маневрів. Виробляти обгін можна лише в тому випадку, якщо ви переконані в тому, що він доцільний, безпечний і не суперечить Правилам.

Якщо водій обганяємо автомобіля включив лівий покажчик повороту або почав пригальмовувати, то в такому випадку слід утриматися від виконання обгону.

Так як водієві обганяємо автомобіля в разі виявлення перешкоди для обганяє, слід попередити його:

   - можна включити лівий покажчик повороту

   - подати звуковий сигнал або короткочасно включити стоп-сигнал

   - в крайньому випадку переміститися вліво, перешкоджаючи виконанню обгону.

Таким чином, ми розібралися, що правильну відповідь на дане питання другої - «Водій вантажного автомобіля попереджає Вас про небезпеку при виконанні обгону, яку Ви не в змозі виявити».

Які з перерахованих дій учасників дорожнього руху можуть призвести до виникнення небезпеки для руху під час перестроювання в транспортному потоці?

Допомога Експерта

Щоб правильно відповісти на запитання, слід логічно розібрати кожен із запропонованих варіантів:

1 — перебування автомобіля в «сліпій» (мертвій) зоні.

Тим і небезпечна ця зона, що під час перебування в ній транспортного засобу водій не спостерігає цей транспортний засіб у своїх дзеркалах заднього виду. Як результат, ця дія може призвести до виникнення аварійної ситуації при перестроюванні в транспортному потоці.

2 — різке гальмування попереду автомобіля, що рухається.

Ця дія небезпечна тим, що при перестроюванні увага водія, який має намір перестроїтися, зосереджена на дзеркалах заднього виду. Це необхідно для розуміння ситуації та обстановки на смузі руху, на яку має намір перестроїтися водій транспортного засобу. Якщо під час цього, автомобіль, який їде попереду, різко зупиниться, то з’являється висока ймовірність наїзду на нього автомобілем, який рухається позаду нього.

3 — різке прискорення автомобіля, що рухається позаду по сусідній смузі руху.

Коли водій починає маневр перестроювання в сусідню смугу руху, а водій транспортного засобу, який їде по цій смузі руху, починає прискорюватися, то потрапляє в «сліпу» (мертву) зону в дзеркалах заднього виду цього водія. Вище ми вже розбирали підвищену небезпеку під час перебування в такому положенні для учасників дорожнього руху.

4 — всі перераховані.

Ми з’ясували, що правильною відповіддю буде четверта, бо всі вищеописані дії з варіантів 1, 2, 3 можуть призвести до виникнення аварійної ситуації при перестроюванні в транспортному потоці.

Що необхідно зробити перед тим, як вийти з автомобіля після зупинки на дорозі?

Допомога Експерта

В цьому питанні слід покладатися на всі раніше отримані знання про Правила дорожнього руху. Уважно прочитавши запитання, а потім варіанти відповідей, стає зрозумілим, що все наведене є обов’язковим для забезпечення безпеки не тільки самого водія і його транспортного засобу, а й інших учасників дорожнього руху. Стосовно представлених варіантів відповіді:

1 — необхідно, щоб автомобіль мимоволі не почав рух;

2 — необхідно, бо зупинка відбувається на дорозі, а значить є інші учасники руху — автомобілі, які продовжують рухатися по дорозі;

3 — необхідно, щоб позначити транспортний засіб, що зупинився в темний час доби, для інших учасників руху.

Також можна навести пункт 2.3, згідно з ПДР:

«Для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов’язаний:

...

д) не створювати своїми діями загрози безпеці дорожнього руху».

Таким чином, правильним варіантом відповіді, як ми розібрали, буде четвертий: «Виконати все перераховане».

Під час керування яким автомобілем в умовах міста стомлюваність водія вища?

З вини кого з учасників дорожнього руху відбувається найбільша кількість дорожньо-транспортних пригод?

Як повинен діяти водій автомобіля, який обганяють, що рухається з дальнім світлом фар у темний час доби?

Що може означати короткочасне ввімкнення стоп-сигналів автомобіля, що рухається попереду в щільному транспортному потоці?

Якими будуть ваші дії, як водія, у цій ситуації, якщо водій синього автомобіля зупинився та запрошує вас проїхати першим?

Допомога Експерта

Уважно розглянувши малюнок, бачимо, що на ньому зображено Т-подібне перехрестя. Наш автомобіль має намір повернути ліворуч. У водія синього автомобіля не ввімкнені світлові покажчики поворотів, тому зрозуміло, що він має намір продовжувати рух прямо після проїзду перехрестя.

На перехресті не спостерігаємо світлофора і регулювальника — це означає, що воно буде нерегульованим, згідно з пунктом 16.1 ПДР:

«Перехрестя, де черговість проїзду визначається сигналами світлофора чи регулювальника, вважається регульованим. На такому перехресті знаки пріоритету не діють.

У разі вимкнення світлофора або його роботи в режимі миготіння сигналу жовтого кольору та відсутності регулювальника перехрестя вважається нерегульованим, і водії повинні керуватися правилами проїзду нерегульованих перехресть та установленими на перехресті відповідними дорожніми знаками».

Далі звернемо увагу на нанесену горизонтальну дорожню розмітку і встановлений знак пріоритету — останній визначає перехрестя нерівнозначних доріг.

Наведемо опис знака та розмітки, згідно з ПДР:

«При знаку 2.1 «Дати дорогу» водій повинен дати дорогу транспортним засобам, які під’їжджають до нерегульованого перехрестя по головній дорозі, а за наявності таблички 7.8 «Напрямок головної дороги» — транспортним засобам, що рухаються по головній дорозі.

Знак установлюється безпосередньо перед перехрестям або вузькою ділянкою дороги.

Поза населеними пунктами на дорогах з твердим покриттям знак повторюється з додатковою табличкою 7.1.1 «Відстань до об’єкта».

«Розмітка 1.13 позначає місце, де водій повинен у разі потреби зупинитися і дати дорогу транспортним засобам, які рухаються по дорозі, що перетинається».

З описаного вище випливає, що наш автомобіль перебуває на другорядній дорозі та зобов’язаний дати дорогу синьому автомобілю.

Для кращого розуміння розберемо термін «дати дорогу», згідно з пунктом 1.10 ПДР:

«Дати дорогу — вимога до учасника дорожнього руху не продовжувати або не відновлювати рух, не здійснювати будь-яких маневрів (за винятком вимоги звільнити займану смугу руху), якщо це може змусити інших учасників дорожнього руху, які мають перевагу, змінити напрямок руху або швидкість».

Вищеописане випливає з пунктів Правил, опису знака та розмітки.

Зупинитися перед горизонтальною дорожньою розміткою 1.13 буде правильним рішенням, яке не порушить вимоги Правил, а саме знака 2.1 «Дати дорогу»розмітки 1.13, значення терміна «дати дорогу».

Інші два варіанти — досить спірні, бо їх можна трактувати по-різному: є аргументи як на користь їх правильності, так і абсолютної некоректності.

Проте варто звернути увагу на той факт, що відповідати на ці запитання передбачено з погляду головного джерела — Правил дорожнього руху.

Тому відповідь 2 порушуватиме ПДР, що очевидно. Відповідь 3 — словосполучення «дотримання безпеки» — застосовується тут досить узагальнено, оскільки для інших учасників руху, які напевно наближаються до перехрестя, ми не зможемо дотримати безпеку в цей момент часу своїми діями і спрогнозувати їхню реакцію. Варто додати, що дії, які суперечать ПДР, будуть незрозумілими для інших учасників дорожнього руху і можуть спричинити негативні наслідки з їхнього боку внаслідок нерозуміння дорожньої обстановки і ситуації загалом (наприклад, ослаблення реагування, більш повільне прийняття рішень і орієнтації в ситуації, що склалася).

Як з’ясували, в цьому випадку правильним варіантом відповіді буде перший.

Якими будуть ваші дії, якщо вантажний автомобіль декілька разів увімкнув дальнє світло?

Допомога Експерта

На малюнку ми бачимо знак пріоритету, згідно ПДР:

«Знак 2.6 «Перевага перед зустрічним рухом» встановлюється перед вузькою ділянкою дороги, під час руху на якому водій має перевагу стосовно зустрічних транспортних засобів.

Знак встановлюється безпосередньо перед перехрестям або вузькою ділянкою дороги ».

Тобто, у нас перевага щодо вантажного автомобіля.

В даному випадку миготіння дальнім світлом може означати:

- одноразове (іноді дворазове) - «проїдь, пропускаю»

- одне миготіння - знак подяки

- два короткі мигання - попереду небезпека різного характеру (іноді помилково блимають лише один раз)

- один довгий сигнал дальнім світлом - вимога звернути увагу

- довгий сигнал дальнім світлом при роз'їзді (іноді супроводжується звуковим сигналом) означає «не можу (або не хочу) пропустити»

Тепер прокоментуємо варіанти відповідей:

1. «Теж включити кілька разів дальнє світло, не припиняючи рух» - означає необдумане дію, не розібравшись, не припиняти рух - може спричинити за собою небезпечні наслідки на дорозі.

2. «Подати звуковий сигнал, попереджаючи іншого водія, що у вас перевага в русі» - ми розібрали ситуацію, знак пріоритету, так, у вас перевага, але в першу чергу треба пам'ятати, що всім учасникам дорожнього руху треба дбати про безпеку на дорозі . Вибір позиції не припиняти рух, посилаючись на свою перевагу, не проаналізувавши обстановку і можливі причини поведінки транспортного засобу, що рухається назустріч, може спричинити за собою небезпеку для всіх учасників дорожнього руху.

3. «Почати гальмування, щоб визначити подальші дії іншого водія» - так би мовити, до з'ясування обставин і для забезпечення безпеки знизити швидкість, аж до повної зупинки, щоб проаналізувати ситуацію. В даному випадку це буде єдино вірне рішення.

Якими будуть ваші дії, якщо вантажний автомобіль не зменшує швидкість, виїжджаючи на міст?

Допомога Експерта

Відразу звернемо увагу на встановлений дорожній знак, згідно з ПДР:

«Знак 2.6 «Перевага перед зустрічним рухом» установлюється перед вузькою ділянкою дороги, під час руху на якій водій має перевагу щодо зустрічних транспортних засобів.

Знак установлюється безпосередньо перед перехрестям або вузькою ділянкою дороги». Він належить до знаків пріоритету.

Стає зрозумілим, що наш автомобіль має право першочергового проїзду, однак скористатися цією перевагою небезпечно в описаній ситуації, бо ми не розуміємо, чому водій зустрічного транспортного засобу не став знижувати швидкість і, відповідно, своїми діями порушує вимоги ПДР.

Не ризикувати своїм життям і не наражати на небезпеку своїх пасажирів буде єдино правильними рішенням у цьому випадку, тому нам слід почати гальмування, тобто знижувати швидкість, щоб не створювати аварійну ситуацію. Правильна відповідь — друга.

Ваші правильні дії, при проїзді перехрестя з круговим рухом?

Допомога Експерта

На малюнку для Вас зображений дорожній знак 4.10 "Круговий рух" (Вимагає об'їзду клумби (центрального острівця) в напрямку, показаному стрілками на перехресті з круговим рухом).

Відповідно, для Вас він означає, що Ви в'їжджаєте на перехрестя з круговим рухом. Згідно пункту 16.12 Правил дорожнього руху: "… Перевага в русі на нерегульованих перехрестях, де організовано круговий рух і які позначені дорожнім знаком 4.10, надається транспортним засобам, які вже рухаються по колу". Виходячи з цього, в даному випадку, перевага в русі у жовтого автомобіля, так як він вже рухається по колу, а Ви тільки в'їжджаєте на перехрестя з круговим рухом, що позначає вказаний знак "Круговий рух" і зобов'язані поступитися дорогою жовтому автомобілю.

Як у цій ситуації ви визначаєте порядок руху?

Допомога Експерта

На малюнку ми бачимо Т-подібне перехрестя. Це перехрестя нерегульоване, бо ми не спостерігаємо світлофор чи регулювальника, згідно з пунктом 16.1 Правил:

«Перехрестя, де черговість проїзду визначається сигналами світлофора чи регулювальника, вважається регульованим. На такому перехресті знаки пріоритету не діють.

У разі вимкнення світлофора або його роботи в режимі миготіння сигналу жовтого кольору та відсутності регулювальника перехрестя вважається нерегульованим, і водії повинні керуватися правилами проїзду нерегульованих перехресть та встановленими на перехресті відповідними дорожніми знаками».

Це перехрестя рівнозначних доріг, бо на перехресті на встановлені знаки пріоритету, які визначають черговість проїзду транспортних засобів. Тому на це запитання допоможе відповісти пункт 16.12, згідно з ПДР:

«На перехресті рівнозначних доріг водій нерейкового транспортного засобу зобов’язаний дати дорогу транспортним засобам, що наближаються праворуч, крім перехресть, на яких організовано круговий рух.

Цим правилом повинні керуватися між собою і водії трамваїв.

На будь-якому нерегульованому перехресті трамвай, незалежно від напрямку його подальшого руху, має перевагу перед нерейковими транспортними засобами, що наближаються до нього по рівнозначної дорозі, крім перехресть, на яких організовано круговий рух.

Перевага в русі на нерегульованих перехрестях, на яких організовано круговий рух і які позначені дорожнім знаком 4.10 «Круговий рух», надається транспортним засобам, які вже рухаються по колу.

Тепер уважно розглянемо запропоновані варіанти відповідей і опишемо свої міркування:

1. «Не гальмуєте, тому що вантажівка зобов’язана Вас пропустити» — наш автомобіль для вантажівки так звана «перешкода справа», тому згідно з наведеним вище пунктом 16.12 вантажівка зобов’язана поступитися дорогою нашому автомобілю.

2. «Гальмуєте, тому що Ви зобов’язані пропустити вантажівку» — варіант відповіді неправильний, бо суперечить Правилам.

3. «Керуєтеся ПДР і діями іншого водія» — цей варіант буде дійсно підходящим і єдино правильним, а також, розмірковуючи логічно, ще й грамотним з точки зору безпеки. Оскільки «керуєтеся ПДР» означає, що ми з’ясували і знаємо, що згідно з пунктом 16.12 вантажівка зобов’язана нас пропустити. Але якщо ми помічаємо, що водій вантажівки не знижує швидкість, щоб поступитися нам дорогою, то ми будемо змушені пропустити вантажівку, поступитися дорогою їй для забезпечення безпеки — це і означає «керуєтеся діями іншого водія».

Автомобіль — складний пристрій, тому, виїжджаючи на проїзну частину, будьте уважні, спостережливі і завбачливі! Бувають випадки, коли варто відійти від власних роздумів «зобов’язаний зупинитися не я», «зобов’язаний поступитися дорогою не мій автомобіль», а дотримуватися етики водіння і здійснювати такі дії, які будуть спрямовані на забезпечення безпеки всіх учасників дорожнього руху. Іноді такі заходи — це єдиний спосіб уникнути дорожньо-транспортної пригоди і зберегти життя людей.

Пауза Щоб продовжити, натисніть
Порадьтеся з друзями: