Massive arterial bleeding is usually stopped:

Expert comment

Кровотеча є найнебезпечнішим ускладненням поранення. Невеликі крововтрати відновлюються організмом відносно швидко. Гостра крововтрата є смертельною, якщо поранений втрачає 2—2,5 л крові.

Розрізняють такі види кровотечі: внутрішня, паренхіматозна, венозна, капілярна й артеріальна.

Артеріальна кровотеча визначається за яскраво-червоним кольором крові, яка викидається з рани пульсуючим струменем, іноді у вигляді фонтану. Вона найнебезпечніша з усіх видів кровотеч для життя, бо поранений за короткий проміжок часу може втратити велику кількість крові. При кровотечах із сонної, стегнової або ж пахвової артерій людина може загинути через 3 або навіть через 2,5 хвилини. Тому необхідно швидко зупинити кровотечу. Найпростішим способом її зупинки є притиснення пальцями артерії трохи вище місця поранення.

Притиснення пальцями артерії — це тільки перший захід, який застосовується при артеріальній кровотечі. Його можна застосовувати тільки протягом дуже короткого терміну, необхідного для підготовки до накладення джгута або закрутки на кінцівці або стерильної гнітючої пов’язки на інші ділянки тіла. Артерію слід сильно здавити двома—чотирма пальцями до зникнення пульсу. Недоліки пальцевого притиснення полягають у тому, що воно болісне для потерпілого і вимагає великої витримки від людини, яка надає допомогу.

Для остаточної зупинки артеріальної кровотечі при пораненні кінцівок накладають джгути або закрутки.

Місця накладення кровоспинних джгутів збігаються з місцями притиску артерій.

Крім штатних гумового або матерчатого джгута (закрутки), застосовуються виготовлені з підручних матеріалів: ременя, рушника тощо.

При накладенні джгута (закрутки) слід дотримуватися таких правил:

•             джгут (закрутку) необхідно накладати якомога ближче до рани, що кровоточить, і центральніше від неї відносно тулуба;

•             джгут (закрутку) необхідно накладати поверх одягу (або поверх кількох шарів бинтів);

•             накладений джгут (закрутка) має бути добре видний, його не можна закривати одягом або бинтом;

•             затягувати джгут (закрутку) треба до припинення кровотечі;

•             надмірне затягування джгута (закрутки) збільшує больові відчуття і нерідко травмує нервові стовбури, а слабке затягування підсилює кровотечу;

•             в холодну пору року кінцівку нижче джгута слід тепло укутати, але не можна застосовувати штучне зігрівання;

•             джгут (закрутку) не можна тримати більше 1,5—2 годин, інакше може настати омертвіння кінцівки. Якщо після накладення джгута (закрутки) минуло 1,5—2 години, то джгут потрібно плавно послабити, ушкоджену артерію в цей час притиснути пальцями вище рани, а потім джгут накласти знову, але трохи вище того місця, де він був накладений раніше.

Під джгут (закрутку) обов’язково підкладають записку, в якій зазначається час (години, хвилини) їх накладення.

Поранених із сильною артеріальною кровотечею після накладення джгута (закрутки) потрібно негайно доставити в найближчий медичний пункт або в лікарню. У дуже холодну пору джгут бажано послабляти на короткий час кожні півгодини.

Наступним способом зупинки артеріальної кровотечі є зупинка кровотечі способом максимального згинання кінцівок.

Ask advice from friends:
Comments •
user-photo